Иран

play_arrow

Драма на аеродром во Иран: Механичар бил вовлечен во мотор на авион

Страшна драма се одвивала на меѓународниот аеродром „Чабахар Конарак“ на југот на Иран, во Оманскиот Залив, кога механичар бил вовлечен во моторот на авионот кој работел за време на одржување.
Read more

Иран се заканува со тотална војна: Сите опции се на маса

Мисијата на Иран во Обединетите нации предупреди дека доколку Израел започне „целосна воена агресија“ во Либан, „ќе следи разорна војна“.
Read more

Стотици илјади луѓе на улиците на Техеран, Хамнеи води молитва за Раиси

Read more

Нови детали за трагедијата во Иран: Технички дефект е причина за падот на хеликоптерот

Причината за падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател Ебрахим Раиси е технички дефект на леталото, јавува иранската агенција ایرنا (IRNA).
Read more
play_arrow

Имамот бил жив еден час по падот на хеликоптерот: Се обидувал да го спаси претседателот на Иран

Еден од патниците на хеликоптерот во кој загина претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, при падот на леталото во северозападниот дел на Иран бил жив околу еден час по несреќата и се обидувал да повика помош.
Read more

Како иранскиот претседател го доби прекарот Касапот од Техеран?

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси и неговиот министер за надворешни работи загинаа во хеликоптерска несреќа, објави
Read more

Ирански командант: Три европски земји ќе одговараат за помошта кон Израел

Командантот на силите Кудс, Есмаил Кани изјави дека трите европски земји кои ги распоредија своите воени авиони за да го одбранат Израел од одмаздничката операција организирана од Иран ќе одговараат.
Read more

Стинг и Coldplay бараат ослободување на иранскиот рапер осуден на смрт

Активистите за човекови права, заедно со 100 музичари, вклучувајќи ги Стинг и „Coldplay“, бараат ослободување на иранскиот рапер Тумаџ Салехи, осуден на смрт поради поддршка на масовните протести во Иран есента 2022 година.
Read more

ЕУ воведе нови санкции за Иран

Лидерите на Европската Унија вчера одлучија да ги зголемат санкциите против Техеран додека светските сили се обидуваат да спречат поширок конфликт на Блискиот Исток откако Иран го нападна Израел со беспилотни лет
Read more
play_arrow
filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот Исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот Хамас, либанскиот Хезболах и јеменските Хути, Иран е во војна против Израел.
Read more
filter

22 март 1935, Персија станала Иран

Всушност, Иран отсекогаш бил Иран, но на денешен ден пред 86 години тогашната власт побарала Западот да престане да го условува како Персија и да го користи името Иран.
Read more

Иран ѝ испорачал на Русија околу 400 балистички ракети

Иран ѝ испорачал на Русија голем број балистички ракети, јавија британските медиуми, повикувајќи се на неименувани извори.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more