Иран

Ирански фудбалер се соочува со смртна казна

Обожаватели на иранскиот фудбалер Амир Наср-Азадани протестираат против погубување на популарниот спортист во таа земја.
Read more

Иранската Револуционерна гарда уапси странски дипломати

Иранската револуционерна гарда уапси странски дипломати под обвинение за шпионажа, објавија иранската новинска агенција Фарс и државната телевизија.
Read more

Иран ќе забрани чување домашни миленичиња и шетање кучиња

Во Иран наскоро ќе се казнува чувањето миленичиња и шетањето кучиња, објавија локалните медиуми.
Read more

Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, го опиша Израел како ништо повеќе туку еден терористички камп поради проблемот со Палестинците.
Read more

Иран и Саудиска Арабија ги затоплуваат односите

Иранските власти изразија задоволство од промената на тонот на Саудиска Арабија откако саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман, изјави дека Ријад сака добри односи со Техеран.
Read more

Иран лансираше моќна ракета која носи сателити

Иранската војска спроведе тест-лансирање на нова ракета, направена да носи сателити во вселената и за која се тврди дека е многу моќна.
Read more

Иран без проблем дневно произведува пола кило збогатен ураниум

Иранскиот директор за атомска енергија вели дека земјата е подготвена да ја прекине својата програма за производство на збогатен ураниум, но само доколку САД се вратат назад на нуклеарниот договор од 2015 година.
Read more

Иран почна со производство на збогатен ураниум до 20 отсто

Иран сега произведува збогатен ураниум до 20 проценти, потврди денеска портпаролот на иранската Организација за атомска енергија, Бехруз Камалванди.
Read more

Иран почна со тестирање на домашната вакцина врз луѓе

Иран почнува со тестирање на домашната вакцина против коронавирусот врз луѓе, во време кога поради американските санкции се соочува со тешкотии да купи доволни количества вакцини од странство.
Read more

Иран го предупреди Израел за „црвените линии“ во Персискиот Залив

Иран денеска го предупреди Израел да не ги преминува „црвените линии“ во Персискиот Залив во последните денови од претседателствувањето на Доналд Трамп и по пријавеното распоредување на израелска подморница, пренесува France 24.
Read more

Во Иран уапсени неколку лица вмешани во убиството на нуклеарниот научник

Неколку лица се уапсени за вмешаност во убиството на водечки ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризадех, изјави советникот на претседателот на иранскиот Парламент, Хосеин Амир-Абдолахијан, соопшти иранската агенција ИСНА, на која се пови
Read more

Иран го открил идентитетот на лицата вмешани во убиството на научникот Фахризаде

Иранските власти денеска соопштија дека го откриле идентитетот на лицата вмешани во убиството на водечкиот експерт за нуклеарна физика во земјата, Мохсин Фахризадех.
Read more
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more