ислам

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Со векови појавата на новата полумесечина го означува почетокот на Рамазан - но не сите во светот ја забележуваат во исто време.
Read more

Зошто Рамазан е најсветиот месец во исламската култура?

За време на Рамазан муслиманите имаат за цел духовно да пораснат и да изградат посилна врска со Бог.
Read more

Рамазан: Потекло, обичаи и неговите пет столбови

Посебноста на светиот месец во календарот на исламската вера датира од древниот арапски свет, а постојат пет основни насоки кои го карактеризираат овој верски празник.
Read more
play_arrow

Во Косово се роди ново движење: Напушти го исламот, нашата вера е албанизам

„Да се ​​биде само Албанец“ е мотото на движењето за откажување од исламската вера, формирано пред неколку дена во градот Дечани во Косово.
Read more

Девојката на Бензема премина во ислам пред да оди во Саудиска Арабија

Карим Бензема (35), новиот член на саудискиот фудбалски клуб Ал Итихад, е среќен што ќе живее во Саудиска Арабија. „Јас сум муслиман, Саудиска Арабија е муслиманска земја и затоа сакам да живеам таму.
Read more

Верниците од исламска вероисповед го слават Курбан Бајрам

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам, вториот најголем празник на муслиманите по Фитр Бајрам.
Read more
play_arrow

Томас Парти стана Јакуб: Фудбалерот на Арсенал откри зошто го прифатил исламот

Фудбалерот на Арсенал и репрезентативец на Гана, Томас Парти, неодамна премина во ислам и сега објасни зошто го направил тоа, откривајќи дека избрал и ново име.
Read more

Годинава Саудиска Арабија ги отвора вратите за сите аџии

Министерството за хаџ и умрa на Кралството Саудиска Арабија соопшти дека оваа година аџилакот ќе го вршат сите верници од целиот свет кои не се постари од 65 години.
Read more
filter

7 најсвети места во исламската религија

Џамиите се свето место за муслиманите, секоја од нив ја чува традиционалната естетика на исламскиот свет. Тие играат важна улога во животот на секој муслиман.
Read more

За невакцинираните нема аџилак во Мека, одлучи Саудиска Арабија

Муслиманите кои не сакаат да се вакцинираат против COVID-19 нема да можат да дојдат во Мека на годишниот аџилак. Вака одлучија здравствените власти во Саудиска Арабија.
Read more
play_arrow

Путин: Да се забрани повредата на чувствата на верниците

Претседателот на Русија има поинаков став од оној за слободата на изразување кој е на сила во Франција.
Read more

Макрон: Франција се бори со исламски екстремизам, а не со ислам

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека неговата земја се бори против „исламскиот сепаратизам, никогаш против исламот“ со што одговори на написот во Financial Times во кој беше цитиран неправилно.
Read more
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more