Истанбул

filter

Во Истанбул пронајдена статуа на богот Пан стара 1.700 години

За време на неодамнешното ископување во археолошкиот парк Сарачхане во Истанбул, археолозите пронајдоа фантастичен артефакт, паганска статуа на старогрчкиот бог Пан, за која се верува дека е стара околу 1.700 години.
Read more

Сè уште ги има во Истанбул: Зошто Османлиите граделе палати за птици?

Во муслиманскиот свет, птиците се симбол на добрина, среќа и слобода.
Read more

Откажани над 200 летови во Истанбул поради очекуваното снежно невреме

Turkish Airlines (THY) во саботата објави дека вкупно 238 летови закажани за 5 и 6 февруари се откажани поради очекуваните лоши снежни временски услови во Истанбул.
Read more

Се затвора најстарата слаткарница во Истанбул

Легендарната слаткарница Lebon, којашто се наоѓа во центарот на Истанбул ги затвора вратите поради превисока кирија.
Read more

Откажани сите летови на аеродромот во Истанбул, снегот создаде хаос во Турција

Сите летови на аеродромот „ИГА“ во Истанбул се откажани поради обилните снежни врнежи, соопшти управата.
Read more

Чавушолу: Статусот на Аја Софија е прашање на национален суверенитет

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушолу синоќа за турската NTV изјави дека статусот на Аја Софија е прашање на националниот суверенитет.
Read more

Разликата помеѓу Константинопол и Истанбул

Често се вели дека Константинопол е старото име за Истанбул, но кога ќе се споредат двата града, всушност разликата е огромна.
Read more
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more