Истанбул

Сè уште ги има во Истанбул: Зошто Османлиите граделе палати за птици?

Во муслиманскиот свет, птиците се симбол на добрина, среќа и слобода.
Read more

Откажани над 200 летови во Истанбул поради очекуваното снежно невреме

Turkish Airlines (THY) во саботата објави дека вкупно 238 летови закажани за 5 и 6 февруари се откажани поради очекуваните лоши снежни временски услови во Истанбул.
Read more

Се затвора најстарата слаткарница во Истанбул

Легендарната слаткарница Lebon, којашто се наоѓа во центарот на Истанбул ги затвора вратите поради превисока кирија.
Read more

Откажани сите летови на аеродромот во Истанбул, снегот создаде хаос во Турција

Сите летови на аеродромот „ИГА“ во Истанбул се откажани поради обилните снежни врнежи, соопшти управата.
Read more

Чавушолу: Статусот на Аја Софија е прашање на национален суверенитет

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушолу синоќа за турската NTV изјави дека статусот на Аја Софија е прашање на националниот суверенитет.
Read more

Разликата помеѓу Константинопол и Истанбул

Често се вели дека Константинопол е старото име за Истанбул, но кога ќе се споредат двата града, всушност разликата е огромна.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more