истополови бракови

play_arrow

Грција ги легализираше истополовите бракови, ќе им биде дозволено да посвојуваат и деца

Грција стана првата земја со мнозинско православно население што ги легализираше истополовите бракови.
Read more

Јужна Кореја го предложи првиот закон за истополови бракови

Јужна Кореја го предложи својот прв закон за истополови бракови, потег што граѓанските групи го нарекоа „одлучувачки во борбата за еднаквост“.
Read more

Истополовите двојки во Словенија ќе може да посвојуваат деца

На 31 јануари во Словенија стапија на сила измените на Законот за семејство, според кои бракот е животна заедница на две лица, а на истополовите парови им се овозможува да посвојат дете.
Read more

Американскиот Сенат донесе важен закон за истополовите бракови

Американскиот Сенат вчера усвои нацрт-закон со кој се заштитуваат истополовите бракови низ САД, мерка што доаѓа како одговор на загриженоста дека Врховниот суд може да ја поништи одлуката од 2015 година со која с
Read more

Токио почна да издава потврди за истополови партнерства

Градските власти на Токио денеска почнаа да издаваат потврди за истополови партнерства на лица кои живеат или работат во главниот град на Јапонија.
Read more

Кубанците на референдум рекоа „да“ за легализација на истополовите бракови

Кубанците со големо мнозинство ги одобрија хомосексуалните бракови и посвојувањето на референдум што се одржа во неделата и беше поддржан од владата, кој исто така ги зајакна правата на жените, соопшти во вчера националната изборна комисиј
Read more

Литванија чекор поблиску до признавање на истополовите партнерства

Read more

Чиле ги легализира истополовите бракови

Чилеанскиот претседател Себастијан Пињера вчера го потпишал Законот за легализирање на истополовите бракови, откако тој претходно беше одобрен од Конгресот со историско гласање.
Read more

ЛГБТ знамето се развеа пред многу цркви во Австрија, се бунтуваат против Ватикан

Католичката црква во парохијата Хард е една од многуте во Австрија кои одлучија да го постават знамето на виножитото во знак на солидарност со ЛГБТ заедницата, откако Ватикан минатиот месец објави одлука дека Цркв
Read more

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Парламентот на Црна Гора денеска го изгласа Законот за животно партнерство со лице од истиот пол.
Read more
реклама

Производи што не треба да се користат по истекот на рокот

Read more

Поразениот Фјури со тешка повреда во болница го испратил победникот Усик

Read more

Зошто никогаш не треба да заспиете пред да полета авионот?

Read more

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Read more