Италија

Турист во Италија уништил фрески стари речиси 2000 години

Холандски турист уништил ѕид со фрески во античка римска куќа во Херкуланеум, во близина на Неапол, оштетувајќи ја зградата што ја преживеала вулканската ерупција на Везув во 79 година од нашата ера, соопшти синоќа италијанската полиција.<
Read more

Во италијанско село со 46 жители се одржуваат локални избори со 30 кандидати на листата

Селото Ингрија кај Торино чека локални избори за да се избере нова власт, но се случи неверојатна ситуација кога речиси две третини од селото на некој начин се кандидирале за функцијата.
Read more

Италија во проблеми: Младите работници бегаат во странство

Младите квалификувани Италијанци сѐ повеќе заминуваат во странство, што може скапо да ја чини италијанската економија.
Read more
play_arrow

Драма на небото над Трст: забележана несекојдневна појава

Во внатрешноста на Трстскиот Залив, во близина на границата со Словенија, во вторникот попладне се формирал вител.
Read more

Италијанскиот министер за одбрана: Треба да преговараме со Путин

Италијанскиот министер за одбрана, Гуидо Крозето, изјави дека санкциите наметнати на Русија не успеале и го повика Западот да направи повеќе за да преговара за дипломатско решение со претседателот Владимир Путин, со цел да се стави крај на
Read more
filter

Зошто Сан Марино никогаш не се обединило со Италија?

Иако сите веднаш помислуваат на Италија, во рамките на Апенинскиот Полуостров моментално всушност има 4 независни држави: Италија, Ватикан, Монако и Сан Марино.
Read more

Тројца Палестинци уапсени во Италија, планирале терористички напади

Италијанската полиција уапси тројца Палестинци во Централна Италија, кои се осомничени дека планирале терористички напади.
Read more

Се самолекувале: Во човечки коски стари 3 века пронајдени траги од канабис

Археолозите ископале болничка крипта од XVII век во Милано и откриле скелетни останки на 9 луѓе. Исто така ги пронашле и првите археолошки докази за психоактивни компоненти на канабис во човечки коски од модерното време.
Read more
filter

3 јануари 1925, Бенито Мусолини се прогласил за диктатор

На денешен ден, пред 99 години, италијанскиот фашистички лидер Бенито Мусолини одржал говор пред италијанскиот Парламент во кој го утврдил неговото право на врвна моќ и ефективно станал диктатор на Италија.
Read more
filter

28 декември 1908, регистриран најсилниот земјотрес во Европа

Во 5 часот и 20 минути утрото на 28 декември 1908 година се случил најсилниот земјотрес некогаш регистриран на европско тло.
Read more
play_arrow

Во Италија се судрија амбулантно возило и автобус со деца, загинаа сите од итната медицинска помош

Како што пренесуваат италијанските медиуми, вчера попладне се случила тешка сообраќајна несреќа во тунелот Ка’ Гулино, во градот Урбино, во централна Италија.
Read more
play_arrow

Избеган циркуски лав неколку часа сееше страв низ улиците на италијанско гратче

Предаторот речиси 6 часа шетал по улиците на едно гратче во близина на Рим.
Read more