Италија

play_arrow
filter

8 интересни факти за римскиот Пантеон

Храмот на сите богови, или Пантеон, со својата убавина и монументалност и ден денес го одзема здивот, речиси 2.000 години откако е изграден.
Read more

Голема потера по кумот на Коза Ностра на Сицилија

Околу 150 припадници на италијанските специјални сили на Сицилија го бараат шефот на мафијата, Матео Месина Денаро, кој е во бегство.
Read more

Италијански боксер величеше нацизам во рингот

Со бројни тетоважи од нацистички и фашистички симболи на телото, боксер се бореше во ринг и стана главна тема во Италија.
Read more
play_arrow

Силна бура и серија торнада ја погодија Италија

Северниот дел на Италија вчера беше погоден од низа торнада. Настаната е голема материјална штета, но за среќа нема жртви.
Read more

Сомалиец избоде четири жени и едно дете во Италија

Италијанската полиција уапси сомалиски барател на азил откако во саботата вечерта со нож уби четири жени и шестгодишно дете во туристичкиот град Римини, објави во неделата новинската агенција АНСА.
Read more

Торнадо го зафати италијанскиот остров Пантелерија, двајца загинати

Најмалку две лица загинаа, а деветмина се повредени откако торнадо го погоди италијанскиот остров Пантелерија, помеѓу сицилијанскиот и тунискиот брег.
Read more
filter

8 септември 1504, јавноста прв пат го видела Давид

Едно од најпознати уметнички ремек дела во светот, статуата Давид на Микеланџело, за прв пат била откриена пред јавноста на Пјаца дела Сињориа во Фиренца.
Read more
play_arrow

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Град со големина на тениски топчиња привремено го запре сообраќајот на автопатот блиску Модена, на северот на Италија, каде е причинета голема материјална штета на автомобили.
Read more
play_arrow

Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Италијанското Министерство за надворешни работи претстави видео игрица наречена „ITALY. Land of Wonders“ со цел да се промовира туризмот. На овој начин земјата сака да го покаже своето културно наследство и природните убавини.
Read more
filter

Забранети места: 9 локации кои никогаш нема да ги посетите

Ова се мавзолеи и библиотеки каде веројатно никогаш нема да можете да ѕирнете, острови на кои нема да смеете да стапнете, но и необична норвешка „банка“ во која никогаш нема да дознаете што се чува.
Read more

Италијански десничарски политичар уби Мароканец среде плоштад

Член на Лигата и шеф на градската канцеларија за безбедност во Вогера, Северна Италија уби Мароканец со кого претходно влегол во конфликт.
Read more
play_arrow

Етна повторно се активира, од кратерот излегуваат лава, чад и пепел

Повторно е активиран вулканот Етна, на јужниот италијански остров Сицилија, па вистинска фонтана од лава се спушта од неговата југоисточна страна, пренесуваат италијанскиите медиуми.
Read more
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more