Италија

filter

Забранети места: 9 локации кои никогаш нема да ги посетите

Ова се мавзолеи и библиотеки каде веројатно никогаш нема да можете да ѕирнете, острови на кои нема да смеете да стапнете, но и необична норвешка „банка“ во која никогаш нема да дознаете што се чува.
Read more

Италијански десничарски политичар уби Мароканец среде плоштад

Член на Лигата и шеф на градската канцеларија за безбедност во Вогера, Северна Италија уби Мароканец со кого претходно влегол во конфликт.
Read more
play_arrow

Етна повторно се активира, од кратерот излегуваат лава, чад и пепел

Повторно е активиран вулканот Етна, на јужниот италијански остров Сицилија, па вистинска фонтана од лава се спушта од неговата југоисточна страна, пренесуваат италијанскиите медиуми.
Read more

Италија планира да направи атракција од морничав затворски остров

Италијанските власти планираат напуштен вулкански остров во Тиренско Море, на којшто пред 56 години се наоѓал затвор, да го претворат во туристичка атракција отворена за посетители, пренесе CNN.
Read more
play_arrow

Италија со „Zitti e buoni“ победи на Евровизија

Синоќа се одржа 65-тото издание на европскиот музички натпревар каде победата ја однесе италијанскиот рок бенд „Måneskin“.
Read more

Италијанскиот „Крусо“ го напушта својот остров по 30 години

Човекот познат како италијанскиот Робинзон Крусо, кој повеќе од 30 години живее сам во Средоземното Море, како што самиот рече – под притисок на властите решил да го напушти островот и да се пресели во мал стан.
Read more

Топ 10 места во Италија кои треба да се посетат

Дали за Италија е потребен водич? Па, всушнсот да, доколку сакате да ги откриете и оние скриени убавини, а не само најпознатите туристички места.
Read more

AstraZeneca скрила 30 милиони дози вакцини во Италија

Италијанските власти, во рамките на истрага што ја покрена Европската комисија, во италијанската фабрика Catalent Anagni открија огромна количина дози на вакцината AstraZeneca, информира весникот La Stampa додавајќи дека вакцините биле под
Read more
play_arrow

Италија: Најтешко од Втората светска војна, депресија и многу леб

Помина точно една година откако очите на светот беа вперени во Италија, каде се случуваше нешто досега невидено. Целата земја се „заклучи“ на 9 март 2020 година.
Read more
play_arrow

Етна со црна пепел ги покри околните гратчиња

Неколку населени места на источната страна во подножјето на вулканот Етна се обоија во црно откако вулканот ги прекри со црна пепел.
Read more

Градоначалник во Сицилија поднесе оставка оти се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне, Николо Николози, изјави дека поднесува оставка затоа што ја примил вакцината против коронавирусот преку ред, пренесе италијанската агенција ANSA.
Read more

Цена на пивото во светот: Во Катар најскапо, во Италија најевтино

Според истражувањето на Expensivity, за шише од 0,33 милилитри пиво најмногу ќе ве чини во Катар, додека најмалку во Италија.
Read more
реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more