Израел Палестина

play_arrow

Кои биле древните Палестинци?

Конфликтот помеѓу Евреите и Палестинците можеби последниов век е разгорен, но тој датира уште од дамешни времиња.
Read more

Хамас: Ако сака мир, Израел мора да ја запре агресијата во Газа и Ерусалим

Израел мора да ја запре својата агресија во Појасот Газа и во Ерусалим ако сака мир по 11-дневната војна на почетокот на овој месец, изјави портпарол на палестинското исламистичко движење Хамас.
Read more

Израел доби суперхерој за борба со Хамас - Iron Dome

Летечки суперхерој со давидова ѕвезда на градите - ова го промовираше американска про израелска група.
Read more

Евреите од денеска можат да го посетат Ридот на храмовите додека трае примирјето во Газа

Ридот на храмовите во стариот град во Ерусалим денеска повторно е отворен за еврејски посетители, неколку дена откако стапи во сила примирјето меѓу Израел и палестинските милитанти во Газа.
Read more

Тел Авив: Илјадници демонстранти бараа соживот на Евреите и Арапите

Илјадници демонстранти синоќа излегоа на улиците на Тел Авив барајќи соживот на Евреите и Арапите.
Read more

Засега се почитува прекинот на огнот меѓу Хамас и Израел

Прекинот на огнот меѓу Израел и палестинските милитанти во Појасот Газа, предводени од Хамас, се почитуваше до денеска, а официјални лица тврдат дека египетските посредници од двете страни се обидуваат да постигнат подолготраен договор за
Read more

Телефонски разговор Блинкен – Абас

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен синоќа телефонски разговараше со претседателот на Палестинската управа, Махмуд Абас за обезбедување на мерките за прекинот на огнот што стапи во сила помеѓу Палестинците и Израел, соопшти Стејт
Read more

Нетанјаху: Го вративме Хамас со години наназад

Израелското бомбардирање на Газа кое трае девет дена „го врати Хамас за многу години назад“, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.
Read more

Кој ги контролира информациите за израелско-палестинскиот конфликт?

Едно од главните места од каде доаѓаа информациите за тоа што се случува во Газа, сега е само руина. Израел ја урна зградата во која се наоѓаа канцелариите на Al Jazeera, AP и други светски медиуми.
Read more

Апасиев со „палестинка“ во Собрание

Пратеникот и претседател на Левица, Димитар Апасиев, денеска во знак на поддршка и солидарност со палестинскиот народ на говорницата во Собранието излезе со препознатливата марама „палестинка“.
Read more

Нова линија на фронтот го дели Израел

Меѓу израелските Евреи и израелските Арапи избувна жестока борба и таа е поопасна од конфронтација со Хамас во Газа, предупредува Питер Мунк, новинар во германскиот весник Süddeutsche Zeitung.
Read more
play_arrow

Како изгледа Газа по најновите израелски напади?

Жителите на населбата Сабра во Газа од утринава се на улиците проценувајќи ја штетата направена по израелските напади кои беа извршени рано утринава.
Read more
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more