Израел Палестина

Нова линија на фронтот го дели Израел

Меѓу израелските Евреи и израелските Арапи избувна жестока борба и таа е поопасна од конфронтација со Хамас во Газа, предупредува Питер Мунк, новинар во германскиот весник Süddeutsche Zeitung.
Read more
play_arrow

Како изгледа Газа по најновите израелски напади?

Жителите на населбата Сабра во Газа од утринава се на улиците проценувајќи ја штетата направена по израелските напади кои беа извршени рано утринава.
Read more

Израел гранатираше домови на команданти на Хамас, продолжуваат ракетните напади од Газа

Израелската војска соопшти дека утрово нападнала важни цели во Појасот Газа, додека палестинските милитанти продолжуваат да истрелуваат ракети кон Израел.
Read more

Нетанјаху: Конфликтот со Хамас во Газа сѐ уште не е завршен

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денеска нагласи дека не планира да попушти во нападите против Хамас во Газа, по силното бомбардирање насочено кон исламистите во палестинската енклава.
Read more
filter

14 мај 1948, создадена била државата Израел

На денешен ден во 1948 година израелскиот премиер Давид Бен-Гурион ја објавил декларацијата за создавањето на еврејската држава Израел на историските територии на еврејскиот народ од антиката.
Read more

Палестинците ги напуштаат населбите во близина на Појасот Газа поради израелските напади

Палестинците кои живеат покрај северната и источната граница на Појасот Газа почнале денеска да ги напуштаат своите домови поради жестоките израелски бомбардирања.
Read more
filter

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Израелската војска рано утрово соопшти дека нејзините сили извршиле најсилни удари врз Појасот Газа од почетокот на конфликтот со екстремистите на таа палестинска територија.
Read more

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жузеп Борељ синоќа изјави дека ЕУ не е во состојба да посредува во израелско-палестинскиот конфликт.
Read more
play_arrow
filter

Уништена голема станбена зграда во Газа

Израел трупа копнени сили долж границата со Газа, а Хамас изврши ракетен напад врз јужен Израел, додека траат најжестоките судири во неколку изминати години.
Read more

Израел размислува за копнена офанзива на Појасот Газа

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц нареди десет резервни единици на погранична патрола да бидат ангажирани за помош на полицијата во спречување на судири во арапско-еврејските градови низ земјата.
Read more

Нови ракетни напади во Појасот Газа

Во раните утрински часови Израел истрела ракети во северниот дел на Појасот Газа. Според Al Jazeera, воздушните напади се извршени во населбата Шеик Радван.
Read more
play_arrow

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Хамас соопшти дека истрелал 130 ракети кон Израел денеска, вклучително и кон центарот на државата, како одмазда за ударот врз повеќекатницата во  Газа. Во Тел Авив  се огласија сирените за тревога, јавија израелските медиуми.
Read more
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Прв проблем во ПСЖ: Меси одби да се поздрави со тренерот по замената

Read more

Џабе се фалите - бројот на партнерки не ве прави подобри љубовници

Read more

Помогнете му на телото најдобро да го искористи витаминот Д

Read more