јајца

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Јајцата се можеби најдобриот избор за добар појадок, но многу е важно да внимавате како ги подготвувате.
Read more

7 висококалорични намирници што не треба да се избегнуваат при слабеење

Висококалоричната храна обично се вели дека е нездрава и не е хранлива. Вистина е дека консумација на висококалорична храна ќе ја зголеми вашата телесна тежина, но тоа не значи дека е навистина толку лоша.
Read more
filter

7 начини како да извадите корист од лушпите од јајца

Ако сте еден од оние луѓе кои уживаат во јајцата за појадок и често ги консумираат, еве неколку придобивки што ги нудат лушпите од јајца.
Read more

Во пржените јајца додадете спанаќ - имунитетска бомба

Сите знаат дека јајцата се многу корисни за организмот, а доколку сте го гледале цртаниот филм за морнарот Попај, јасно ви е дека спанаќот е еден вид „бомба“ за здравјето.
Read more

Што се случува со нашето тело ако јадеме јајца секој ден?

Јајцата се добар избор на храна бидејќи содржат голем број хранливи материи корисни за здравјето.
Read more

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Јајцата се едни од најдобрите извори на протеини кои можете да ги вклучите во вашата исхрана. Ако сакате да изгубите тежина, јајцата можат да бидат опција за појадок, ручек или вечера.
Read more
play_arrow

Научниците запрепастени: Откриено јајце со недопрена жолчка старо 1.700 години

Археолози во Обединетото Кралство се шокирале кога дознале дека 1.700 години старо римско јајце откриено во Ејлсбери сè уште има жолчка внатре.
Read more

Подгответе јајца Бенедикт за појадок и почестете се со вкусен и елегантен оброк

Недела е идеален ден да пробате поинаков рецепт за појадок. Јајцата Бенедикт, или Eggs Benedict, се незаменлив дел од секој елегантен појадок.
Read more

Британски експерт откри која храна за појадок е клучот за слабеење

Британскиот експерт за слабеење д-р Мајкл Мозли го сподели својот совет за оние кои сакаат „брзо“ да ослабат.
Read more

Начинот на кој јадете јајца за појадок може негативно да влијае на здравјето

Јајцата се една од најчестите намирници за појадок. Тие се добар извор на протеини, здрави масти и витамини, но начинот на кој ги јадете може да биде штетен за вашето здравје.
Read more
play_arrow

Дали е здраво да се јадат јајца секој ден?

Многу луѓе јадат јајца секој ден, особено за појадок.
Read more

Како јајцата подолго време да бидат свежи?

Познатата британска готвачка Мери Бери откри како да ги одржувате јајцата подолго свежи, а сѐ се сведува на тоа каде ги чувате.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more