Јапонија

Девојка спасена по 2 дена: Океанските струи ја оддалечиле 80 км од плажата

Девојка која била однесена од океанските струи додека пливала на плажа во Јапонија е спасена на околу 80 километри од брегот 36 часа откако исчезнала, соопштија официјални лица.
Read more
play_arrow

Џиновски хуманоидни роботи почнаа да работат на јапонските железници

Јапонска железничка компанија ќе почне да го поправа својот железнички систем на многу јапонски начин: со помош на напредни хуманоидни роботи, пишува IFLScience.
Read more

Јапонија издаде нови банкноти со 3D холограм за да спречи фалсификување

Јапонија денеска, по две децении, издаде нови банкноти, изработени со помош на 3D холограм технологија, за да се спречи фалсификување. Премиерот Фумио Кишида банкнотите од 10.000, 5.000 и 1.000 јени ги нарече „историски“.
Read more

Јапонија конечно ги исфрли од употреба флопи дисковите од владините канцеларии

Јапонската влада соопшти дека постепено ги отстранува флопи дисковите, што е клучна пресвртница во нејзината кампања за модернизација на државната администрација.
Read more

Јапонците ќе го градат првиот брод на пелети

Група јапонски компании ги здружија силите за да го произведат првиот брод што користи биомаса како гориво, како и технологија за нејзино напојување.
Read more

Јапонски аеродром не изгубил ниту еден багаж за 30 години работа

Јапонскиот меѓународен аеродром Кансаи (KIX) прославува 30 години работа без да изгуби ниту еден багаж, соопштија од аеродромот.
Read more

Два хеликоптера на јапонските сили за самоодбрана се урнаа во морето

Два хеликоптера на јапонските сили за самоодбрана се урнаа во морето за време на вежба, при што загина најмалку едно од осумте лица во нив, јавија агенциите, цитирајќи јапонски медиуми.
Read more

Со бетон што апсорбира CO₂ изградена куќа во Јапонија

Куќа во Каруизава, град во планините недалеку од Нагано во Јапонија, е изградена со првиот бетон во светот што апсорбира CO₂.
Read more
play_arrow

Поради бројни повреди Јапонија официјално го затвори некогаш најбрзиот ролеркостер во светот

Јапонскиот забавен парк „Fuji-Q Highland“ официјално го затвори ролеркостерот „Do-Dodanpa“, кој некогаш ја носеше титулата најбрз во светот.
Read more
play_arrow

Во Јапонија се преврте танкер, седум исчезнати

Јужнокорејски танкер се преврте рано утринава кај остров во Југозападна Јапонија, а крајбрежната стража соопшти дека спасила четворица членови на екипажот и сѐ уште трага по седум исчезнати.
Read more

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Read more

Криза во Јапонија: Се родија рекордно малку бебиња минатата година

Бројот на бебиња родени во Јапонија минатата година падна осма година по ред.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more