Јапонија

Правила за воспитување кои треба да ги примениме од Јапонците

Јапонскиот стил на родителство е поинаков од нашиот, но некои трикови од оваа земја може да ги примениме бидејќи се прилично ефикасни.
Read more

Смртна казна доби јапонскиот Twitter убиец

Судот во Токио го осуди серискиот убиец, познат како Twitter убиец, на смртна казна. Жртвите ги бирал на социјалните мрежи, а целел кон девојки кои размислувале за самоубиство.
Read more

Тајната за долговечноста на Јапонците: Што пијат секое утро на празен желудник?

Јапонците важат за еден од најдолговечните народи, а тајната за нивното добро здравје најверојатно се крие и во нивните секојдневни животни навики.
Read more

По 2035 година во Јапонија ќе нема автомобили на бензин

Јапонската Влада има намера да воведе построги правила за регулирање на домашниот пазар на автомобили до 2035 година, со цел да се исклучат од продажба автомобилите на бензин и дизел.
Read more

Паразитски самци: Дури и младите во Јапонија се незаинтересирани за секс

Младите Јапонци не се заинтересирани за љубов и секс, а бројот на самци во земјата постојано расте. Сексуалниот живот е замрен, а кој не е во брак, живее со родителите.
Read more
play_arrow

Во меѓувреме во Јапонија: Робот детектира купувачи кои се без маска во продавница

Јапонците отидоа чекор подалеку во спречување на ширење на коронавирусот така што во една продавница во Осака поставија робот кој детектира купувачи кои не носат заштитна маска.
Read more
play_arrow

Роботски волци спречуваат напади од мечки во Јапонија

Роботот Monster Wolf се користи против напади од мечки во Јапонија. Јапонскиот град Такикава користи роботски волци чија задача е да ги исплашат мечките и да спречат напади на луѓе.
Read more

Јапонски градоначалник стана хит поради Џо Бајден

Градоначалникот на малиот јапонски град Јамато, Јутака Умеда, стана интернет sвезда откако луѓето сфатија дека, според јапонскиот правопис, неговото име може да се прочита и како „Џо Бајден“.
Read more
play_arrow

Јапонски морбиден изум: Тросед кој се претвора во ковчег

Компанија за погребални услуги од Јапонија го претстави својот најнов изум. Се работи за тросед кој на уморниот гостин му нуди услуга моментално да се најде во темниот мир.
Read more
play_arrow

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Робот во својата нормална големина е изложен пред фабриката Гундам близу Токио.
Read more
play_arrow

Во Јапонија тестиран робот со кој управуваат луѓе

Во продавница во Јапонија е тестиран робот со кој управуваат луѓе, а чија задача е да го надомести недостатокот на работна сила.
Read more

Над 80.000 стогодишници живеат во Јапонија

Бројот на жители кои имаат над 100 години во Јапонија надмина 80.000 луѓе, според официјалните податоци на јапонското Министерство на здравје, труд и благосостојба.
Read more
реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more