јавен превоз

Приватните превозници утре ќе протестираат пред ЈСП, Ленин не знаел

Дел од приватните превозници најавуваат протест за утре од 9 часот пред седиштето на ЈСП во Автокоманда.
Read more

Град Скопје утре ќе објави јавен повик за приватни превозници

Градот Скопје утре ќе објави јавен повик за приватни автобуски превозници на линиите со број 20 и 22.
Read more

Приватните превозници отфрлаат вклученост во наплата на билети, утре ќе протестираат пред ЈСП

Најодговорно тврдам дека „Слобода превоз“ од воведувањето на системот, а и никогаш претходно, не била таа која што продавала билети за превоз.
Read more
play_arrow

Арсовска: Приватните превозници парите од билети ги ставале в џеб

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, преку прес-конференција денеска упати обвинување до приватните превозници дека изминатите 5 години, од 2017 година наваму, не пријавиле продажба на ниту еден бил
Read more

Две муви со еден удар: Евтин јавен превоз против инфлацијата и загадувањето во Германија

Германскиот министер за социјални работи, Фолкер Висинг, рече дека овој потег е насочен кон намалување на штетните емисии, како и да им помогне на луѓето да се справат со кризата со зголемените животни трошоци.
Read more

Скопје првпат без градски превоз

Скопјани денеска нема да можат да ги користат услугите на јавниот градски превоз, откако синдикатите на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) вчера најавија дека од 4:30 часот наутро автобусите нема да возат.
Read more
play_arrow

Кинезите користат самоуправувачки трамваи кои не се движат по шини и немаат електрични водови

Во Кина се користат трамваи кои не се движат по шини и кои немаат електрични водови, туку се движат по асфалтна површина на која е исцртана патеката на движење.
Read more

Кои се резултатите од најголемиот експеримент во историјата на германскиот јавен превоз?

Летово 52 милиони луѓе купија месечен билет за 9 евра за јавен превоз низ Германија. Експериментот „евтино и едноставно“ заврши и сега се дискутира дали бил успешен и што понатаму.
Read more

Германија спроведе експеримент со евтин јавен превоз: Какви се првите резултати?

Воведувањето на единствен евтин месечен билет за јавен превоз низ Германија за летниот период го намали метежот на германските патишта, известува компанијата за ГПС уреди TomTom.
Read more

Средношколците од кандидатите за градоначалник на Скопје бараат праведен јавен превоз

Сојузот на средношколци преку Меморандум доставен до Петре Шилегов и Данела Арсовска побара кој и да го добие новиот 4-годишен мандат да ги исполни нивните барања за праведен јавен превоз за сите средношколци.
Read more
filter

Пендаровски во Шведска како Швеѓанец: Патува со јавен превоз

Шведските политичари и функционери често до своите работни места патуваат користејќи јавен превоз. Нашиот претседател Стево Пендаровски мораше лично да го искуси тоа.
Read more

Бесплатeн, a празен: Само петтина од луѓето во овој град користат јавен превоз

Воведувањето на бесплатен јавен превоз во Луксембург пред една година не ги промени драстично навиките на граѓаните.
Read more
реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more