Јавна соба

Судот не ги пушти од притвор обвинетите во „Јавна соба“

Обвинетите за производство и дистрибуција на детска порнографија во предметот „Јавна соба“ која е истоимена група која била отворена и користена од повеќе членови преку социјалната мрежа Телеграф, со умисла дозволиле да се направи достапно
Read more

„Јавна соба“ е јасна слика за тоа што се случува во општество во кое нема сексуално образование, велат од ХЕРА

Жестока дебата се отвори на социјалните мрежи во врска со воведувањето на сеопфатно сексуално образование во наставата.
Read more

Маричиќ се сретна со жртва од „Јавна соба“, вети член во кој се вметнува терминот „Демнење“

Скопје, 30 јануари 2021 (МИА) – Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретнал и разговарал со Ана, една од дeвoјките жртви на групата „Јавна Соба“.
Read more

Сексуалното насилство не се случува во вакуум – жените жртви симбол на опторот

Скопје, 31 јануари 2021 (МИА) – Сексуалното насилство не се случува во вакуум. Тоа е под влијание на општествениот систем што го вклучува и работното место.
Read more

Спасовски: Се трага по креаторите на „Јавна соба“, можна блокада на Telegram

Четири лица, две од Битола, едно од Велес и едно од Штип се проиведени денеска во врска со случајот „Јавна соба“, информира министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.
Read more

Маричиќ: Случајот „Јавна соба“ ќе биде катализатор за побрза измена на законите и за подигнување на јавната свест

Случајот „Јавна соба“ ќе биде катализатор, потребните законски измени да се случат побрзо, а јавната свест за овој проблем да се издигне на повисоко ниво, напиша на својот Facebook профил министерот за правда Бојан Маричиќ.
Read more

Приведени четири лица во врска со случајот „Јавна соба“

Министерот Оливер Спасовски соопшти дека приведени се четири лица од случајот „Јавна соба“, за злоупотреба на лични податоци. 
Read more

Навистина сами си го баравте за „Јавна соба“

Да, има скандал во Македонија. Огромен. Ама не за разголените фотки од кои се потресе и згрози јавноста, туку за нефункционалноста на институциите од која треба да се потресе и згрози јавноста.
Read more
play_arrow

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

„Здраво, јас сум Ана, една од девојките којашто беше објавена во „Јавна соба“, чија што слика беше симната од Instagram и на која беа објавени лични податоци“, вака младата девојка од Кавадарци ја започна храбрат
Read more
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more