Јосип Броз Тито

Пример за Југословените: Како изгледаше еден работен ден на Тито?

Yugopapir потсетува на текстови објавени во 1972 година во кои се опишува како изгледал еден работен ден на југословенскиот лидер Јосип Броз Тито.
Read more
filter

Титовиот стан на Менхетн се продаде за 50 милиони долари, колку ѝ следува на Македонија?

Еден од најстарите њујоршки апартмани, кој Југославија го купила во 1946 година, продаден е за 50 милиони долари во кеш, потврди најголемата агенција за недвижности во САД, Douglas Elliman Real Estate.
Read more
play_arrow
filter

На чиј погреб имаше повеќе светски лидери - кај Тито или кралицата Елизабета?

Изминатава недела многу се зборуваше за погребот на кралицата Елизабета Втора, која почина на 8 септември на 97-годишна возраст, по 70 години владеење.
Read more
play_arrow
filter

Како Тито ја пречека кралицата Елизабета Втора во 1972

„Вчера напладне британската кралица Елизабета Втора пристигна во Белград на прва посета на британски монарх на Југославија од нејзиното основање.
Read more
filter

Во посета на Куќата на цвеќето

Куќата на цвеќето, или Kuća cvijeća и Кућа цвећа, е местото каде е погребан поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, кој починал на 4 мај 1980 година. Се наоѓа во елитната населба Дедиње во Белград.
Read more

Тито: Еден поинаков портрет на легендарниот маршал

Кога Јосип Броз Тито, доживотниот претседател на Југославија, почина на 4 мај 1980 година на Универзитетската клиника во Љубљана на 88-годишна возраст, целата земја запре.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more