Јупитер

filter

Сондата Juno ја фотографираше јупитеровата вулканска месечина Ија

Вселенското летало Juno, сонда на американската вселенска агенција НАСА, се приближи многу до месечината на Јупитер, Ија и ги направи најдобрите фотографии од овој вулкански свет досега.
Read more

НАСА потсети на величественоста на Јупитер: Како изгледаат молњите на гасниот џин

Американската вселенска агенција НАСА објави фотографија на која може да се види молња снимена на површината на планетата Јупитер.
Read more
play_arrow
filter

Конечно лансиран сателитот кој ќе го истражува Јупитер и неговите „ледени“ месечини

Европската вселенска агенција (ЕСА) денеска успешно ја лансираше својата амбициозна мисија за проучување на Јупитер и неговите месечини.
Read more
filter

Никогаш не сме ја виделе олку одблизу месечината што личи на пица

На 1 март, вселенското летало Juno на НАСА прелета покрај месечината на Јупитер, Јо, приближувајќи ѝ се на 51.500 километри, и во тој процес сними неверојатни фотографии од вулкански најактивното тело во Сончевио
Read more

На големо растојание од Јупитер се откриени 12 нови месечини

Меркур и Венера немаат свои месечини, Земјата има 1, Марс има 2, Нептун има 14, а Уран има 27. Според најновите истражувања Јупитер има 92, дури 9 повеќе од Сатурн.
Read more

НАСА објави неверојатнa фоткa од јупитеровата месечина Ија

Предмет на проучување на научниците од НАСА во изминатите месеци беше јупитеровата месечина Ија, необична планета на чија површина се наоѓаат над 400 активни вулкани.
Read more

Дали е можно да има живот на месечината со најмногу вулкани во Сончевиот Систем?

Вселенското летало Juno на НАСА денеска треба да прелета покрај светот со најмногу вулкани во нашиот Сончев Систем.
Read more

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Љубителите на астрономските феномени следниот понеделник ќе можат да го видат Јупитер на далечина која последен пат е забележана во 1963 година.
Read more

Подготовки за Јупитер: Мразот на Европа е формиран од снег кој лебди?

Научниците интензивно се подготвуваат за мисија на јупитеровата месечина Европа и тврдат дека сега знаат како на неа се формира ледената покривка, но и дека ова сознание сугерира дали е возможен живот на неа.
Read more

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Неодамнешните истражувања придонесоа за нови сознанија за формирањето на гасниот гигант, но и за целиот Сончев Систем.
Read more
play_arrow

Сондата Juno овозможи прв 3D поглед на атмосферата на Јупитер

Благодарение на сондата Juno, научници ја креираа првата 3D фотографија од атмосферските слоеви на Јупитер и ги илустрираа неговите турбулентни облаци и бури најдетално досега.
Read more
play_arrow

Што од јупитеровата месечина ни праќа радио сигнали?

Факт е дека не само за вселената, туку за нашиот Сончев Систем знаеме многу малку. И сенешто постојано не изненадува.
Read more
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more