кафе

Зошто Европа трупа залихи на кафе?

Трговците набавуваат повеќе кафе за Европа за да ги избегнат тешкотиите што би можеле да настанат на почетокот на следната година со стапувањето во сила на регулативата на Европската Унија против уништувањето на
Read more

Што се случува кога пиеме кафе на празен стомак?

Read more

Зачин со кој на здрав начин ќе го засладите кафето

Грците го сметале за лек. За старите Египќани тоа бил статусен симбол – го користеле за правење парфем, но и го користеле во балсамирање на телото.
Read more

Зошто со кафе добиваме чаша вода? Првично не се пиела, целта била сосем друга

Иако „лежерното пиење кафе“ се појавило во XVI век, што Турците и Балканците веднаш го прифатиле, во Западна Европа овој ритуал настанал многу подоцна, на крајот на XIX век.
Read more

Како пиењето шолја незасладено кафе дневно му помага на телото?

Пиењето дополнителна шолја незасладено кафе секој ден е поврзано со намален ризик од зголемување на телесната тежина во период од 4 години, тврди новата студија објавена во The American Journal of Clinical Nutrition на 1 октомври.
Read more

Дали е добро да пиете кафе кога сте болни?

Топол пијалак често се смета за лек за респираторни заболувања како настинка или грип.
Read more

Четири работи што треба да се направат пред утринското кафе

Експертите открија четири работи што треба да ги направите пред да посегнете по тоа многу потребно утринско кафе.
Read more

Колку е поскапено кафето во Македонија?

Шолја кафе, секојдневната рутина со која многумина го започнуваат денот, ги чини македонските граѓани за 18,3% поскапо отколку една година порано.
Read more

Кафето може да ни помогне да живееме подолго, особено меленото 

Љубители на кафето, имаме добри вести. Пиењето две до три шолји кафе на ден може да ни помогне да живееме подолго и да го намалиме ризикот од кардиоваскуларни болести, сугерира новото истражување.
Read more

Како да направите совршено ладно кафе како од кафуле?

Не можете да го замислите вашето секојдневие без шолја кафе.
Read more

Студија открива кое кафе треба да го избегнуваат жените, а кое мажите

Истражување спроведено во Норвешка сугерира дека хемиските соединенија од зрната кафе можат многу да се променат за време на подготовката и директно да влијаат на срцевите заболувања во зависност од нашиот пол.
Read more

Грешка со утринското кафе поради која цел ден сте како „претепани“

За многумина, утринското кафе е големо задоволство, но ако правите грешка со него, ќе добиете спротивен ефект.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more