кафе

Зошто е важно да пиете кафе ако имате седечка работа?

Кафето може да ги намали ризиците поврзани со седентарен начин на живот, сугерира новата студија.
Read more

Научници се чекор поблиску до лек за Алцхајмер и Паркинсон - клучен е талогот од кафе

Талогот од кафе може да се користи во нов третман за Алцхајмеров и Паркинсонова болест, покажува нова студија.
Read more

Зошто треба да почнете да ставате сол во кафето?

Дали знаевте дека неодамна во светот стана популарно да се додава сол во кафето?
Read more

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Ако го споредиме односот на кофеинот во кафето и чајот, кафето содржи трипати повеќе кофеин од зелениот чај.
Read more

Кои луѓе не треба да пијат кафе?

Кафето може да се дефинира како еликсир на здравјето. Утврдено е дека го намалува ризикот од рак на простата, срцева слабост, дури и губење на слухот, а исто така може да ни помогне да слабееме.
Read more

Кога треба да го испиете последното кафе во денот?

Иако многумина пијат кафе дури и после работа, експертот за спиење д-р Кармел Харингтон вели дека тоа може да го наруши квалитетот на ноќниот сон.
Read more

Дали кремот за кафе е штетен по здравјето?

Не секој ужива во вкусот на црното кафе, па често се додаваат засладувачи и креми за да се намали киселоста и да се направи овој кофеински пијалак повкусен.
Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Кафето е одлично за дополнителна енергија наутро или за да го надминете заморот среде работниот ден. Досегашните истражувања покажаа дека постојат многу придобивки од пиењето кафе.
Read more

Знаете ли зошто добиваме чаша вода секогаш кога нарачуваме кафе?

Културата на пиење кафе се разликува од земја до земја, но во повеќето краеви, вклучително и кај нас, шолја кафе се служи со чаша студена вода.
Read more

Еден вид на кафе има штетно дејство на организмот, откри студија

Read more
play_arrow

Дали претерувате со пиење кафе?

Не можете без вашето утринско кафе? Ви треба за да ве разбуди? Тоа е само едно кафе? Но, дали по него пиете уште неколку и тие ви се премногу?
Read more

Седум знаци дека пиете премногу кафе

Можеби е вашиот омилен пијалак и не можете да си го замислите утрото без него, но ако претерате со кафето, вашиот организам ќе ви покаже сам.
Read more
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more