Канада

НАТО го губи трпението со Канада, ќе биде уште полошо ако се врати Трамп

Канада не ја покажа својата посветеност на НАТО во однос на трошоците за одбрана веќе една деценија, но можеби нема да може да издржи уште долго како што растат притисоците во алијансата, пишува
Read more
filter

26 јуни 1976, пуштена била кулата CN во Торонто

Во тоа време станала највисоката градба во светот со 553,3 метри, рекорд кој го држела сѐ до 2007 година.
Read more

Канада тврди дека Кина се мешала во изборите во 2019 и 2021 година

Канадската разузнавачка агенција заклучи дека Кина се мешала во нејзините парламентарни избори, покажа официјалната истрага.
Read more
filter

15 февруари 1965, прв пат било кренато знамето на Канада

На денешен ден за прв пат било подигнато препознатливото знаме на Канада со црвениот јаворов лист.
Read more

Канада одбива да го екстрадира Вафен-СС нацистот Хунка

Отава се правда со технички пречки во одбивање на Москва за екстрадиција на СС ветеранот Јарослав Хунка, кој среде канадскиот Парламент гордо изјави дека се борел против Русија, но заборави да додаде дека тоа било во униформа на СС војник
Read more

Пет канадски хокеари обвинети за сексуално злоставување

Пет хокеари од канадскиот јуниорски тим кој го освои златниот медал на Светското првенство во 2018 година се соочуваат со обвинувања за сексуална злоупотреба.
Read more
play_arrow

Како би изгледала Америка денес доколку не би била колонизирана?

Држави со имиња на домородните народи, многу налик на Европа - вака некако би изгледала Северна Америка доколку Кристофер Колумбо не ја „открил“ во 1492.
Read more
play_arrow

Се урна авион во Канада, има загинати

Bo областа на Северозападните Територии на Канада, во близина на градот Форт Смит, се урна авион, при што загинаа непознат број луѓе. Надлежните не соопштуваат точно колку луѓе загинале во несреќата.
Read more

Канаѓаните се прашуваат каде е снегот: Ова е шок, во 55 години не сум видел ваква зима

Низ Канада, огромна земја позната по суровите зими и обилните снежни врнежи, луѓето ќе се разбудат овој Божик со едноставна мисла: Каде е снегот?
Read more
play_arrow

Двајца загинати во ескплозија на границата меѓу Канада и САД: Одеднаш летна во воздух, беше како огнена топка

Во експлозијата на мостот „Виножито“ кај Нијагара, во возилото имало двајца патници кои загинале, јавува CNN. Канадските и американските власти сѐ уште ја истражуваат причината за експлозијата.
Read more
play_arrow

Гризли уби двајца планинари во Канада

Мечка гризли нападна и уби две лица во Националниот парк „Банф“ во Алберта, Канада, соопшти канадската служба за национални паркови.
Read more
play_arrow

Нацист од Втората светска војна доби овации од Зеленски и Трудо

За време на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, во канадскиот парламент се случи голем скандал, кој дури подоцна беше откриен.
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more