канцер

740.000 случаи на рак годишно се поврзуваат со една навика

Сите ние понекогаш сакаме да се опуштиме со чаша од нашиот омилен алкохолен пијалак.
Read more

Четири навики што го намалуваат ризикот од рак

Ракот, познат и како малигнен тумор или малигна неоплазма, е група на болести кои вклучуваат абнормален раст на клетките со потенцијал да навлезат или да се шират на други делови од телото.
Read more

Мирисањето зрело овошје може да го запре растот на клетките на ракот

Според ново истражување, некои мириси (како мирис на зрело овошје или ферментирана храна) можат да влијаат на експресијата на гените во клетките далеку од нашиот нос.
Read more

Како радиоактивните волци од Чернобил ќе помогнат во спречување рак кај луѓето?

Истражувањата покажаа дека дивите волци кои живеат во зоната на исклучување во Чернобил развиле отпорност на рак и би можеле да дадат нови сознанија за тоа како да се спречи болеста кај луѓето.
Read more

Лекари откриваат седум необични симптоми на рак

Ако најдете грутка во градата, сосема е јасно дека треба што поскоро да посетите лекар. Но, грутките не се единствениот знак што може да укаже на рак на дојка.
Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Препознавањето и навременото дијагностицирање на ракот е исклучително важно за лекувањето да биде што поуспешно, објаснуваат лекарите.
Read more

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Ракот на јајниците убива околу една третина од жените во првата година по дијагнозата и често се дијагностицира во доцните фази.
Read more
play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Ризикот од рак зависи од многу  животни фактори меѓу кои се и начинот на исхрана, вежбање, како и генетските предиспозиции.
Read more

Октомври е розов месец, но ракот не е нималку таков

Ден навидум ист, а многу поразличен од останатите, ден кој ќе ви го промени животот, ден кога снимањето на мамографот и погледот на докторот кој се труди да најде збор што помалку ќе боли, да ви соопшти дека таму некаде во вашата дојка се
Read more

Белгиски универзитет објави откритие за спречување на метастазирање на ракот

Универзитет во Лувен, Белгија, открил начин на кој се отвора можност за стопирање на метастазите кај болните од рак, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more

Зошто мажите почесто заболуваат од рак од жените?

Истражувањата покажуваат дека мажите се изложени на поголем ризик од повеќето видови на рак, дури и кога се исклучени фактори како што се пушењето или консумирањето алкохол. 
Read more

Истражување: Времето кога јадеме може да го зголеми ризикот од рак

Според студија спроведена од истражувачи на Институтот за глобално здравје во Барселона, времето кога јадеме може да одреди кој е во поголем ризик од развој на канцер, пишува Times of India.
Read more
реклама

Ковачевски падна

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Кога почнува староста?

Read more