Карлос Алкарас

Ѓоковиќ повеќе не е најдобар: Синер е прв, Алкарас втор, а Ноле падна на 3. место

За првпат од септември 2023 година челната позиција на АТП листата не му припаѓа на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој поради повреда на коленото мораше да се повлече од овогодинешниот Ролан Гарос.
Read more
play_arrow

Алкарас доминира во Париз: Го среди Циципас и се пласираше во полуфинале

Шпанскиот тенисер Карлос Алкарас се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос по убедливата победа против Гркот Стефанос Циципас со 6:3, 7:6, 6:4.
Read more
play_arrow

Мадрид ќе добие нов шампион – Рубљов го победи Алкарас

Шпанските навивачи на Мастерсот во Мадрид, по елиминацијата на Рафаел Надал доживеаја уште едно разочраување. Бранителот на трофејот Карлос Алкарас не успеа да се пласира во полуфиналето.
Read more

Алкарас нема да ја брани титулата во Барселона

Шпанскиот тенисер Карлос Алкарас го откажа настапот на турнирот во Барселона.
Read more
play_arrow

Димитров го растури Алкарас во Мајами

Григор Димитров го победи Карлос Алкарас со 6:2, 6:4 во четвртфиналето на Мастерсот во Мајами. Ова беше петти меѓусебен дуел на Бугаринот и Шпанецот и втора победа по ред за Димитров.
Read more
play_arrow

Алкарас го освои Индијан Велс и се доближи до Ѓоковиќ на врвот на АТП

Шпанскиот тенисер Карлос Алакарас го освои Мастерс турнирот во Индијан Велс и се доближи до Новак Ѓоковиќ на врвот на АТП листата.
Read more
play_arrow

Пчели го прекинаа мечот Алкарас - Зверев, Синер урна рекорд на Ѓоковиќ

Карлос Алкарас закажа дуел со Јаник Синер во полуфиналето на Мастерсот во Индијан Велс. Двајцата лесно ги минаа ривалите во четвртфиналето, Александер Зверев односно Јиржи Лехечка.
Read more
play_arrow

Алкарас ќе игра за Тим Европа на Лејвер купот

Шпанецот Карлос Алкарас стана првиот тенисер кој потврди дека ќе учествува на Лејвер купот што ќе се игра во септември 2024 година во Берлин.
Read more
play_arrow

Алкарас со шокантна елиминација од Медведев, Ѓоковиќ рутински во финалето

Карлос Алкарас е елиминиран од УС опен откако во полуфиналето беше поразен со 3:1 од рускиот тенисер Даниил Медведев, кој на тој начин се пласираше во големото финале каде ќе игра против Новак Ѓоковиќ.
Read more
play_arrow

Фантастичниот Алкарас го декласираше Зверев и се пласираше во полуфиналето на УС опен

По 2 часа и 24 минути, шпанскиот тенисер Карлос Алкарас убедливо со 3:0 во сетови го совлада германскиот ас Александер Зверев и се пласираше во полуфиналето на УС опен.
Read more
play_arrow

Неверојатниот Ѓоковиќ го совлада Алкарас во мечот на годината и го освои турнирот во Синсинати

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ (2. АТП) по трет пат во кариерата го освои Мастерс 1000 турнирот во Синсинати, победувајќи го ноќеска Шпанецот Карлос Алкарас (1. АТП) во драматично финале.
Read more

Ѓоковиќ ќе го предизвика Алкарас во Синсинати

Новак Ѓоковиќ и Карлос Алкарас ќе се борат за титулата на мастерсот во Синсинати. Шпанецот во полуфиналето го победи Хуберт Хуркач, а српскиот тенисер беше подобар од Александер Зверев.
Read more
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more