карневал во Прилеп

Почнуваат карневалските свечености во Прилеп, в недела е главното дефиле со 500 учесници

Околу 500 учесници од земјава со 20 групни маски и поединци ќе дефилираат в недела во центарот на Прилеп на 21-от по ред карневал Прочка 2023.
Read more

Се врати карневалот во Прилеп: Мечкари, рудари, тутунари, Крали Марко на карневалско дефиле

Прилеп, 6 март 2022 (МИА) – Зурли, тапани за прилепските мечкари, групни маски на рудари, индијанци, тутунари, кинески змејови, Крали Марко, Џоломарите и со жонглери и со мажоретки.
Read more

Со изложба на маски во Прилеп почнаа карневалските свечености

Со изложба на околу 300 маски, изработени од вештите раце на учениците од прилепските училишта, а претставени во прилепскиот Центар за култура „Марко Цепенков“ почнаа карневалските свечености во Прилеп.
Read more
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more