Кавадарци

Вработена во Центарот за социјални работи во Кавадарци обвинета за фалсификување исправи

Основното јавно обвинителство – Кавадарци до надлежниот суд поднело предлог за издавање казнен налог против 40-годишна вработена во кавадаречкиот Центар за социјална работа, која се товари дека сторила кривично дело „фалсификување службена
Read more

Казна затвор за кавадарчанецот кој ја загрозил сигурноста на градоначалникот Јанчев

Казна затвор доби кавадарчанецот З.Б., кој ја загрозил сигурноста на градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, потврдија за МИА од Основниот суд во Кавадарци.
Read more

ЈО: Увид во Кавадарци, пронајдено безживотно тело на маж

Read more

Двајца починати при пад на кран во Кавадарци

Две лица починаа при пад на кран во Кавадарци, потврдија за МИА од Министерството за внатрешни работи.
Read more

Браво за пивото, ама за ВЦ што правиме?

Read more

Приказна за куќата во која е спасен животот на Ататурк во кавадаречко Дабниште

Според усните преданија, пред повеќе од еден век, Мустафа Кемал Ататурк, пред Младотурската револуција, како млад офицер, преживеал во засолниште во Кавадаречко, кое му го обезбедил Атанас Ајзовски од селото Дабниште, за што подоцна од тат
Read more

Античкиот Аударист на Кавадарци може да му носи приход од милион евра

Древниот цивилизациски бисер, античкиот Аударист, кој бил распослан кај денешното кавадаречко село Дреново, може на годишна основа да му носи на Кавадарци приходи од најмалку милион евра.
Read more

Кавадарчанец пронајде неексплодирана граната крај реката Луда Мара

Кавадарчанец пронајде неексплодирана граната покрај кејот на реката Луда Мара, информираше денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.
Read more

Пик на коронавирусот во Кавадарци, активни 516 случаи

Пик на коронавирусот има во Општина Кавадарци, состојбата е крајно алармантна, во моментов има 516 активни случаи. Вака денеска информираше градоначалникот Митко Јанчев, по состанокот на Општинскиот Кризен штаб.
Read more

Стапуваат на сила препораките и мерките за аерозагадување во Тетово, Куманово и Кавадарци

Поради надминат праг на алармирање за PM10 честичките во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила неколку препораки и мерки.
Read more

Приведени 8 дилери од Кавадарци, пронајдено кокаин, хашиш, марихуана

Приведени се 8 дилери од Кавадарци, кај кои биле пронајдени кокаин, хашиш и марихуана.
Read more
play_arrow

„Ракијче, вино, мастиче и кафенце...“ нова песна за Тиквешијата

Прекрасна мелодија со уште поубава лирика ни доаѓа од Тиквешкиот крај.
Read more
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more