хакерски напад

Acer стана мета на хакерски напад, му бараат откуп од 50 милиони долари

Познатата технолошка компанија ја нападнаа кибер криминалци.
Read more

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Сајбер банда извршила хакерски напад врз биолошката лабораторија на Универзитетот во Оксфорд, каде се истражува COVID-19, соопшти денеска британскиот весник The Telegraph.
Read more

Дали бавно ви работи Google Chrome? Можеби сте жртва на хакерски напад

Корисниците на Google Chrome се предупредени на нова хакерска кампања во која се злоупотребуваат популарни екстензии што ги користат милиони луѓе.
Read more

Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

Државниот инспекторат за животна средина соопшти дека синоќа биле цел на хакерски напад.
Read more

Хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови, погодени документи за вакцините

Документите во врска со барањето за одобрување на вакцината на Pfizer/BioNtech против COVID-19 беа хакирани за време на кибер напад врз Европската агенција за лекови (EMA), објави Pfizer.
Read more

Произведувачите на вакцини мета на хакерски напади од Русија и Северна Кореја

Од Microsoft тврдат дека произведувачите кои работат на развој на вакцина против коронавирус беа мета на хакерски напади од Русија и Северна Кореја.
Read more

Хакерски DDoS напади од Кина, Виетнам и Русија врз унгарските финансиски институции

Унгарските финансиски институции и телекомуникациската инфраструктура пред два дена претрпеле силен сајбер напад од компјутерски сервери лоцирани во Русија, Кина и Виетнам, соопшти денеска телекомуникациската компанија Magyar Telekom.
Read more

Microsoft: Руски, кинески и ирански хакери се мешаат во изборната кампања во САД

Microsoft синоќа излезе со предупредување за вклученост на руски, кинески и ирански хакерски групи во актуелната изборна кампања во САД, за влијание врз резултатите од претседателските избори закажани за 3 ноември.
Read more

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Интернет криминалците ја користат пандемијата на коронавирусот за да ги префрлат целите за компјутерски напади од поединци и мали бизниси кон големи корпорации, влади и критична инфраструктура, соопшти Интерпол.
Read more

Хакирани Twitter профилите на Елон Маск, Бил Гејтс, Барак Обама, Apple

Twitter профилите на бројни познати личности, но и успешни компании, синоќа беа хакирани во најголемата крипто-измама досега на оваа платформа.
Read more
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more