Хаваи

Земјотрес со јачина од 5,7 степени го погоди најголемиот активен вулкан во светот

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала го погоди најголемиот активен вулкан во светот – Мауна Лу на Големиот Остров на Хаваите – вчера, исфрли предмети од полиците во блискиот град, но нема извештаи за сериозна штета,
Read more
play_arrow

Патник и екипаж повредени при слетување авион на Хаваи

Еден патник и пет членови на екипажот се повредени при тешко слетување авион на American Airlines на аеродромот „Кахулуи“ на Хаваите, соопшти авиокомпанијата.
Read more
filter

18 јануари 1778, Капетан Кук ги открил Хаваите

На своето последно патување, капетанот Џејмс Кук станал првиот Европеец кој стапил во контакт со Хавајските Острови.
Read more
play_arrow

Ајкула нападна маж во кајак на Хаваи, камера го снимила нападот

Рибарот Скот Харагучи бил нападнат од ајкула додека бил во својот кајак околу 3 километри од брегот на островот Оаху на Хаваите. Инцидентот го снимила неговата камера.
Read more
play_arrow

Туристи на Хаваи со GPS завршиле в море

Две жени користеле GPS за да стигнат на посакуваната дестинација на Хавајските Острови, но наместо тоа рутата ги однела директно во морето.
Read more
play_arrow

SpaceX виновен за мистериозната спирала на небото над Хаваи

На официјалниот YouTube канал на телескопот Subaru, со кој управува Националната астрономска опсерваторија на Јапонија, е споделено видео на кое се гледа мистериозен вител на светлина во форма на спирала што накратко се појавува на ноќното
Read more

Силен земјотрес ги погоди Хаваи при зголемена активност на вулканот Мауна Лоа

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала синоќа го потресе хавајскиот вулкан Мауна Лоа - најголемиот активен вулкан на планетата, кој според научниците е во „состојба на зголемување на активност“.
Read more
play_arrow

Полицијата на Хаваи со роботи проверува дали бездомниците имаат корона

Полицијата на Хаваи почна да користи роботи кои проверуваат дали бездомниците имаат симптоми на коронавирус, што предизвика полемика дали е тоа корисно или станува збор за дехуманизација.
Read more
play_arrow

Драматична ерупција на вулканот Килауеа на Хаваи

Read more
реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Три вида цвеќиња што треба да се поткастрат во јуни за подобро да растат и цветаат

Read more