хокеј

filter

22 февруари 1980, Чудото на мраз

Еден од најголемите шокови во светот на спортот се случил на денешен ден на Зимската олимпијада во 1980 година кога аматерскиот тим на САД го победил главниот фаворит за златото во хокеј, моќната репрезентација на СССР.
Read more

Пет канадски хокеари обвинети за сексуално злоставување

Пет хокеари од канадскиот јуниорски тим кој го освои златниот медал на Светското првенство во 2018 година се соочуваат со обвинувања за сексуална злоупотреба.
Read more
play_arrow

Чех испиша историја во Англија: Прв професионалец во два различни спорта

Легендарниот чешки голман Петр Чех (41) по завршувањето на фудбалската кариера се сврте кон играњето хокеј на мраз, а многу добро му оди и во овој спорт.
Read more
play_arrow

Хокеарот што се тепаше со дух

Општа тепачка настанува среде хокеј натпревар. Хокеарите се тепаат меѓу себе, а недалеку од нив еден хокеар исто така се тепа, но со непознат противник.
Read more

Руски хокеар уапсен во Полска под обвинение за шпионажа

Полска уапси руски хокеар, кој игра за полски второлигаш, под обвинение за шпионажа, соопштија денеска обвинителите, со што тој стана 14-то лице уапсено во шпионски синџир.
Read more
play_arrow

Со лизгалка му го расече лицето

Хокеарот на Винипег Џетс, Морган Барон, уште долго ќе го памети дуелот против Вегас Голден Најтс откако противничкиот голман со лизгалка му го исече лицето.
Read more
play_arrow

Американските хокеарки станаа светски шампионки среде Канада

Хокеарките на САД ја освоија титулата светски шампиони со победа од 6:3 против нивните најголеми ривалки Канаѓанките во финалето одиграно во канадскиот град Брамптон.
Read more

Петр Чех откако смени спорт: Ова е подобро од Лига на шампиони

Прославениот голман на чешката репрезентација и на Челси, Петр Чех, ја исполни својата долгогодишна желба и стана хокеар.
Read more
play_arrow

Новата НХЛ сезона почна со тепачка на мразот

На натпреварот помеѓу Колорадо Аваланш и Чикаго Блекхокс изби тепачка помеѓу двајца хокеари откако имаа дуел за пакот.
Read more

Руски НХЛ хокеар заврши во болница откако беше уапсен поради избегнување воен рок

Адвокатот на рускиот хокеар Иван Федотов (25 г.) изјави дека неговиот клиент бил приведен во Русија поради обвинувања дека избегнал служење воен рок, по што бил префрлен во воена болница бидејќи му се слошило.
Read more

Одземена организацијата на Русија на Мундијалот во хокеј

Меѓународната хокеарска федерација (ИИХФ) ѝ ја одезеде на Русија организацијата на Светското првенство во хокеј на мраз во 2023 година.
Read more

EA Sports ги отстранува руските тимови од своите игрици

Поради санкциите воведени од ФИФА, УЕФА и ИИХФ компанијата одлучи и од виртуелниот свет да ги суспендира сите тимови кои доаѓат од Русија.
Read more
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more