хонгконг

filter

9 јуни 1898, Кина го отстапила Хонгконг на Обединетото Кралство

Со договор помеѓу Лондон и Пекинг, Кина на Обединетото Кралство му го отстапила Хонгконг на 99 години.
Read more
play_arrow

Хонгконг: 300 луѓе заробени во Светскиот трговски центар откако избувна пожар

Голем пожар денеска изби во Светскиот трговски центар во Хонгконг, а според последните информации, околу 300 луѓе се заробени на покривот на зградата.
Read more
play_arrow

Епизода од „The Simpsons“ забранета во Кина поради горчлива шега

Обожавателите забележаа дека една епизода од „The Simpsons“, која прикажува сцена на плоштадот „Тјенанмен“, недостасува од Disney+ во Хонгконг.
Read more
play_arrow

Домување во Хонгконг: Како се прави стан од бетонска цевка или бродски контејнер?

Најскапиот пазар за недвижнини во светот ги присилува граѓаните на Хонгконг да живеат во бродски контејнери и бетонски цевки, и тоа легално.
Read more

Паркинг простор во Хонгконг продаден за 1,3 милиони долари

Место за паркинг во Хонгконг се продаде за неверојатно рекордна сума.
Read more

Хонгконг им нуди по два слободни дена на оние кои ќе се вакцинираат

Хонгконг на јавните службеници ќе има даде по еден слободен ден по примена доза вакцина против COVID-19, објави тамошната влада, обидувајќи се да ја забрза бавната кампања на имунизација на 7,5 милиони луѓе.
Read more
play_arrow

Нема шега со полицијата во Хонгконг

По дојава за подготовка на илегална трка, полицијата во Хонгконг организираше акција во која пресретна поголем дел од учесниците, а во која учествувале 45 автомобили, пренесе South China Morning Post.
Read more

Во Хонгконг се забранува политичка активност за студенти и ученици

На студентите и учениците во Хонгконг во иднина им се забранува да се вклучат во политички активности во образовните институции.
Read more

Прво апсење на полицијата во Хонгконг според новиот закон за национална безбедност

Полицијата во Хонгконг соопшти дека го извршила првото апсење откако стапи во сила новиот закон за национална безбедност.
Read more

Кинескиот Парламент го донесе спорниот закон за национална безбедност на Хонгконг

Кинескиот Парламент денеска го донесе Законот за национална безбедност за Хонгконг, но тој се уште не е објавен во службените гласила, јави кабелска телевизија од Пекинг, пренесена од британските медиуми.
Read more
play_arrow
filter

Повторно протести во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

Полицијата на Хонгконг денеска употреби солзавец за да ги растера демонстрантите од центарот на градот кои протестираат поради предлог-законот на Пекинг за национална безбедност.
Read more
реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more