ХПВ

ХПВ инфекцијата не треба да биде смртна пресуда: Колку системот ги препознава здравствените проблеми на жените?

Како што се приближувам до мојата 40-та година, често размислувам за едно патешествие што почна многу порано отколку што требаше (ако воопшто требаше!).
Read more

Жените со високоризичен ХПВ со поголем ризик од кардиоваскуларни болести

Студија на јужнокорејски научници сугерира дека жените заразени со високоризичен вид на хуман папиломавирус (ХПВ) имаат речиси четири пати поголеми шанси да умрат од кардиоваскуларни болести.
Read more

Позитивен тест за ХПВ не значи дека имате рак на грлото на матката

Причината за скоро сите карциноми на грлото на матката се инфекции со хуман папилома вирус (ХПВ), па затоа е разбирлива загриженоста кај жените кога ќе им биде дијагностициран ХПВ, но здравствените експерти велат
Read more

Зошто девојчињата и момчињата до 15 години треба да се вакцинираат против ХПВ?

Експертите објаснија за N1 зошто е важна вакцинацијата против хуман папилома вирусот (ХПВ), кој се смета за најчеста сексуално пренослива инфекција и причина за рак на грлото на матката.
Read more

Дваесет од 100.000 жени годишно заболуваат од рак на грло на матка, потребна е масовна ХПВ вакцинација и скрининг

На 100.000 жени на годишно ниво, според податоците од последните неколку години, 20-21 заболуваат од рак на грло на матка, што е доста висок процент.
Read more

Здравје и секс: Ги рушиме митовите за ХПВ

Не мора да значи дека вашиот партнер ве изневерил, а може да се заразите и за време на заштитен секс.
Read more
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more