Хрватска

Во Дубровник соборен е рекорд за температурата на морето

Read more

Маж се полеа со бензин и се запали пред зградата на хрватската Влада

Read more
play_arrow

Aвтомобил влета во публиката на трка во Осиек, има повредени

Четири лица се повредени и префрлени во Клиничкиот болнички центар во Осиек, Хрватска, откако синоќа на улична трка на 31. улица Street Race Osijek во нив удри автомобил.
Read more

Зa 20 години Хрватска ќе биде празна, младите си заминуваат: Мрачни прогнози на германските медиуми

Во извештајот на онлајн порталот на уредувачката мрежа на Германија (РНД) за животот во „најмладата членка на Европската унија“, авторот Дорстен Фуш забележува дека бројките го покажуваат несомнениот економски напредок на Хрватска по 11 го
Read more
play_arrow

Кружен ток не е за секој

Жителите на хрватскиот град Копривница добија нов кружен ток, но очигледно на некои требаше да им се подели и упатство за користење.
Read more

Хрватска поради платата е привлечна за балканските работници

Сезоната за извоз на работна сила практично започна веќе во април, поточно за келнери, готвачи и други работници во угостителството и туристичката индустрија, пишува српски Блиц во текстот со наслов „На нашите градилишта пристигнуваат рабо
Read more

Секој што ќе остави животно оди во затвор: Во Хрватска на сила измени на Кривичниот законик

Во Хрватска денеска стапија на сила измените на Кривичниот законик, а со нив и долгоочекуваните позитивни промени во заштитата на животните, јавува N1.
Read more

Хрватите продолжуваат да измислуваат зборови: Новата тура ги насмеа сите

Додека во нашиот јазик одамна се користат странски зборови кои целосно се одомашиле, нашите екс-ју хрватски пријатели отсекогаш биле познати по измислувањето нови зборови во нивниот јазик.
Read more

Во Хрватска сѐ повеќе агенции носат странски работници – нема домашни

Од укинувањето на квотите за вработување на странци на почетокот на 2021 година, бројот на агенции за привремени вработувања и посредување при вработување на странски работници порасна на неколку стотици.
Read more
play_arrow

Дикаприо ќе спасува загрозен вид школки во Хрватска

Холивудскиот актер Леонардо Дикаприо на социјалните мрежи сподели видео за Хрватска и во него зборува за проблемот со кој се справува оваа балканска земја.
Read more

Доаѓаат во Македонија по сперма и јајце клетки: Во Хрватска нема донори, па нема ни банка

Медицински потпомогнатото оплодување (MPO) со донирани гамети е дозволено со закон во Хрватска, но тоа е многу тешко во пракса бидејќи Хрватска нема банка за сперма и јајце клетки за помош на парови на кои им се потребни донорски гамети за
Read more

Вработен на патарина гледал порно додека им наплаќал на возачите

Бизарна ситуација се случила во Хрватска кога возачите почнале да го снимаат вработениот на една наплатна рампа бидејќи бесрамно си гледал порно филм додека им наплаќал.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more