Кина Тајван

Кина: Toj што ќе се осмели да нѐ раздели од Тајван ќе биде здробен на парчиња

Кинескиот министер за одбрана, Дон Јун, предупреди дека секој што ќе се осмели да бара независност на Тајван ќе биде здробен на парчиња и ќе се соочи со уништување.
Read more

Кина собори рекорд, за само 24 часа испрати 103 борбени авиони кон Тајван

Кинеската војска испрати 103 воени авиони во Тајван во период од 24 часа, што, како што објави во понеделникот Министерството за одбрана на островот, е дневен рекорд во последно време.
Read more

Кинески воени бродови и авиони останаа околу Тајван по завршувањето на вежбите

Осум кинески бродови во вторникот сè уште пловеа во водите околу Тајван, а беа регистрирани дваесетина кинески авиони, објави Министерството за одбрана на островската држава, по завршувањето на тридневните кинеск
Read more

Кина симулираше напад на Тајван

Кинески борбени авиони и воени бродови симулираа напади врз Тајван додека кружеа околу островот за време на вториот ден од воените вежби започнати како одговор на средбата меѓу претседателот на Тајван и претседат
Read more

Кина се подготвува за војна, тврди поранешен американски генерал

Кина ја подготвува својата војска за војна со Тајван, предупреди пензионираниот генерал-полковник на американската армија и поранешен советник за национална безбедност Х.Р. Мекмастер.
Read more

Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Растечките тензии меѓу Кина и Тајван може да доведат до одложување на паметниот телефон iPhone 14 на Apple.
Read more
play_arrow

Тајван регистрира истрелување наведувани проектили од кинеска страна

Тајванското Министерство за одбрана потврди дека Кинеската Народноослободителна армија (ПЛА) денеска истрелала „неколку наведувани проектили од класата Tongfeng“ во водите североисточно и југозападно од островот, јави DPA.
Read more

Тензиите растат: Кина со дронови влезе во воздушниот простор на Тајван, тие ги избркаа со проектили

Кинески беспилотни летала летаа неколку пати над околните тајвански острови, а хакери ја нападнаа веб-страницата на нивното министерство за одбрана.
Read more

Москва: Кина има право да преземе чекори за заштита на својот суверенитет и територијален интегритет

Русија соопшти дека Кина има право да ги преземе „неопходните мерки за заштита на својот суверенитет“, посочувајќи ја како „јасна провокација“ посетата на претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес Ненси Пелос
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more