кисела зелка

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Сармата е едно од најомилените балкански јадења, а кај нашиот северен сосед имаат и рецепт со друг вид на полнење - посолено, побогато и, како што самите Срби велат, совршено.
Read more

Негативната страна на киселата зелка

Иако овој зимски деликатгес е богат со многу корисни материи, постојат и негативни работи кои ретко кој ги знае, а на кои треба да се внимава.
Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Киселата зелка е извор на многу витамини, затоа е одличен избор за салата или како додаток за скоро сите зимски јадења.
Read more

Идеја за ручек: Кисела зелка со џимиринки

Read more

Како киселата зелка да трае до лето?

Се наоѓаме во период од годината кога многумина веќе забележуваат како киселата зелка почнува да се расипува, иако останало уште многу во бурето. Меѓутоа, ако ги следите овие чекори, нема да треба да ја фрлате.
Read more

Зошто треба редовно да јадете кисела зелка?

Искористете го зимскиот период кога киселата зелка е во сезона и подобрете си го имунитетот на природен начин.
Read more
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more