киви

5 причини зошто да вклучите киви во вашата секојдневна исхрана

Овошјето и зеленчукот треба да бидат основен дел од здравата и урамнотежена исхрана бидејќи се полни со витамини и антиоксиданси кои се важни за правилното функционирање на организмот.
Read more

Сезонско овошје што може да помогне за ослободување од надуеност и вишок килограми

Есенските сезонски овошја како јаболката, калинките и кивите можат да имаат двојна улога во решавањето на проблемот со надуеноста, но и со губењето на несаканите килограми.
Read more

Како кивито делува во борбата со запек?

Постои добра причина да ја проширите вашата листа за пазарување наредниот пат кога ќе одите да купувате. Ново истражување покажува дека оние кои патат од запек може решение да најдат во едно вкусно овошје.
Read more

За најкревко месо маринирајте со киви

Веројатно барем еднаш ви се случило месото кое сте го подготвиле да не излезе меко, туку жилаво, а не помогнала ниту маринадата.
Read more

Зошто треба почесто да јадете киви и на што треба да внимавате?

Read more

Што ќе се случи ако јадете киви секое утро?

Read more

Овошје кое е еликсир на младоста, полно со антиоксиданси и витамини

Многу луѓе не знаат дека кивито е една од најздравите намирници. Полно е со антиоксиданси и содржи повеќе витамин Ц од портокалите и другите цитруси.
Read more

Зошто е добро да додадете киви во зелениот чај?

Направете витамински микс кој максимално ќе ви го зајакне имунитетот.
Read more

Зошто треба секој ден да јадете киви?

Според студија објавена во Nutrients, спортисти кои јаделе по две киви дневно во текот на еден месец го намалиле оксидативниот стрес предизвикан од интензивниот физички тренинг.
Read more

Придобивките од кивито за човековото здравје

Кивито за првпат станало популарно на Нов Зеланд, а плодовите на ова овошје денес ги уживаат луѓето ширум целиот свет.
Read more
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more