климатски промени

play_arrow

Бистрите реки во Алјаска станаа чудно портокалови

Некои од вообичаено чистите, ледено сини водни патишта на Алјаска станаа светло портокалови. Оваа нова боја е толку интензивна што може да се види од орбитата на Земјата.
Read more

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Владите, деловниот свет и развојните банки имаат уште две години да направат нешто за да избегнат многу полоши климатски промени, изјави денеска шефот на Обединетите нации за климата.
Read more

Дали иднината ќе биде климатизирана?

Во Америка ги има насекаде, во Европа се контроверзни, а во Азија се посакувани. Како што топлотните бранови стануваат сè почести низ светот, клима-уредите се во центарот на вниманието.
Read more

Европа врие: Подгответе се за уште повеќе смртоносни топлотни бранови

Европа треба да се подготви за уште посмртоносните топлотни бранови предизвикани од климатските промени, се вели во сеопфатниот извештај објавен денеска, во кој се посочува дека Стариот континент, кој се загрева
Read more

Најголемите езера во светот драстично се намалуваат

Повеќе од половина од најголемите езера и акумулации во светот изгубиле значителни количества вода во последните три децении, според новата студија која во голема мера ги обвинува климатските промени и прекумерна
Read more

Опаѓа бројот на речиси половина од животинските видови во светот

Скоро половина од животинските видови во светот моментално минуваат низ фаза на намалување на големината на популацијата, покажа ново истражување.
Read more

Што е циркуларна економија и зошто треба да ја практикуваме?

Што прави ЕУ во однос на транзицијата кон овој модел и какви мерки треба да донесеме. Разгледуваме што е циркуларна економија, како ни користи нам, на животната средина и на економијата.
Read more

Во Амазонија за 6 месеци уништени 3.988 квадратни километри шума

Во првите шест месеци од годинава сечата на шума во бразилската амазонска прашума достигна рекордно високо ниво, односно уништена е површина петпати поголема од Њујорк, покажуваат податоците на бразилската Влада.
Read more

Еко активистка се врза за мрежата на Ролан Гарос: Имаме уште 1028 дена

Read more

Климатски промени: Големиот корален гребен изложен на зголемено обелување

Австралиските морски води се соочуваат со почести и посилни морски топлотни бранови кои му се закануваат на Големиот корален гребен, се вели во извештајот на Австралискиот совет за клима објаве денеска, кога тим
Read more

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Бројот на екстремни временски услови што се случуваат низ целиот свет се зголемува како резултат на климатските промени, покажаа истражувањата.
Read more
play_arrow

Зошто биткоинот е штетен за планетата?

Биткоин е платежен систем што се појави во 2009 година како програма со отворен код. Биткоинот е глобален децентрализиран електронски протокол и систем за директно (peer-to-peer, P2P) плаќање.
Read more
реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more