книга

Јосип Коцев: Сакам напишаното јасно и гласно да му зборува на читателот

Поетската биографија на Јосип Коцев неретко може да го наведе читателот дека се работи за човек со многу повеќе лета зад себе.
Read more

„Џабе живиш у Скопје“ – нова книга на Зоран Спасов Ѕоф

„Џабе живиш у Скопје“ е насловот на најновата книга на авторот Зоран Спасов Ѕоф која беше промовирана вчера во скопскиот локал „Интермецо мјузик бар“.
Read more

Излезе од печат книгата „Театарски белешки“ на режисерот и професор Владо Цветановски

Во издание на Факултетот за драмски уметности - Скопје излезе од печат книгата „Театарски белешки“ на режисерот и професор Владо Цветановски.
Read more

Михајловиќ ја објави својата автобиографија

Под насловот „La partita della vita“ Синиша Михајловиќ денеска на јавноста ѝ ја презентираше својата книга.
Read more

„Букер“ за најдобар роман на англиски јазик доби Шкотланѓанец

Наградата „Букер“ за најдобар роман на англиски јазик годинава ја доби Шкотланѓанецот Даглас Стјуарт (44) за романот „Shuggie Bein“.
Read more

Излезе од печат „Своја“, првиот роман на Ирена Чаушевска напишан според вистинска приказна

Со издавањето на книгата „Своја: За најважните работи во животот за кои никој не нѐ подготвува“, Ирена Никола Чаушевска од минатата недела се вброи и меѓу македонските писатели.
Read more

Предлог за читање: „Виенски гамбит“ – Анде Јанков

Објавен е вториот роман на младиот македонски писател Анде Јанков.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more