книги

Граѓаните на ЕУ повеќе претпочитаат печатени отколку електронски книги

Уделот на граѓаните на ЕУ, кои купуваат печатени книги, списанија или весници преку интернет, е сè уште значително поголем од оние што купуваат е-книги, списанија или весници, покажува новото истражување на Евростат објавено по повод Светс
Read more
filter

Промовирана Мојот сон во родната Крива Паланка, на Саем на книга ќе ја продава Топер

Инспиративната и емотивна промоцијата на авцтобиографијата „Мојот сон“ од д-р Џемиле Берат го преполни фоајето во НУ „Центар за култура“ во Крива Паланка.
Read more
play_arrow

В недела промоција на автобиографијата на првата македонска Ромка што завршила Медицински факултет

На 7 април (недела) со почеток во 12 часот во КПС „Центар - Јадро“ ќе се одржи промоција на автобиографската книга на д-р Џемиле Берат - првата Ромка од Македонија
Read more

Промоција на книгата Заклетва, сведоштва за војната во 2001

Денеска од 19 часот ќе се одржи промоција на книгата „Заклетва“ во издание на Патриотско друштво. Промоцијата ќе биоде во клубот „House of Legends“ во Скопје.
Read more
play_arrow

Илика – почнува нова книжевна приказна во Скопје

За сите љубители на книги кои сакаат место во големиот бучен град каде ќе може на раат да прочитаат неколку страници од најновата книга или да откријат нов автор, уживајќи во омиленото кафе или чај, такво гнездо
Read more

Промовирана монографијата 100 години Тиверија

Фудбалскиот клуб Тиверија од Струмица годинава ја прослави 100-годишнината од своето основање, а 2023 година ја заврши на најдобар можен начин - со промоција на монографијата „100 години Тиверија - еден век фудбалска историја“.
Read more

79 години слободно Скопје: Промовирана Книжевна мапа на Скопје од Моника Илкова

Оваа година, Скопје не можеше да добие нешто поубаво од своја книжевна мапа и не можеше да добие поубаво одбележување од промоција на книгата „Книжевна мапа на Скопје“ на Моника Илкова.
Read more

Промоција на книгата Книжевна мапа на Скопје во Градската библиотека

Во чест на 13 Ноември, како и во рамките на одбележувањето на својот 78. роденден, Градската библиотеката „Браќа Миладиновци“ ја организира промоцијата на книгата „Книжевна мапа на Скопје“ од Моника Илкова.
Read more

Од печат излезе Варшава го исцртува Скопје од Кинга Нетман-Мултановска

Деновиве од печат излезе книгата комплетно посветена на Скопје – „Варшава го исцртува Скопје“ од полската авторка Кинга Нетман-Мултановска.
Read more

Почина докторот што уживаше да пишува за предземјотресно Скопје, писателот Владимир Плавевски

Синоќа на 74-годишна возраст нѐ напушти д-р Владимир Плавевски, кој зад себе остави бројно книжевсно творештво, сценарија за театарски драми, радиодрами, фотографии и неколку филмови.
Read more

Излезе на македонски книгата за деца Фудбалски сон од Линеке Дајкзул

Во издание на Бата прес се објави книгата за деца и млади „Фудбалски сон“ (Aan de bal) од познатата холандска авторка Линеке Дајкзул. Романот од холандски на македонски јазик го преведе Ели Пујовска.
Read more

Промовирана поезијата Прости песни, првенче на Александра Спасеска

Првата книга поезија на Александра Спасеска синоќа беше официјално промовирана на Саемот на книга, кој се одржува во СЦ „Борис Трајковски“.
Read more
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more