Колумбија

Колумбискиот претседател ги прекина односите со Израел и нареди отворање амбасада во Палестина

Колумбискиот претседател Густаво Петро, ​​кој силно ги критикуваше акциите на Израел во Газа, нареди отворање на амбасада во Палестина, во градот Рамала.
Read more
play_arrow

Како изгледа животот на еден од најгусто населените острови во светот?

Јутјуберот Рухи Ченет го посети Санта Крус дел Ислоте во Колумбија, еден од најгусто населените острови во светот, и на видео сними како изгледа животот на локалното население кое живее на површина на просечно фудбалско игралиште.
Read more
play_arrow
filter

Најубавата полицајка во светот повторно измамува воздишки

Алекса Нарваес, најпознатата полицајка во светот, повторно привлече огромно внимание.
Read more
play_arrow

Прва победа за Боливија, се лизнаа Аргентина и Бразил

Јужноамериканските квалификации се одиграа ноќеска, а ги одбележаа поразите на гигантите Аргентина и Бразил, но и првата победа на Боливија.
Read more

Страшно убиство ја потресе Колумбија: Претседател на клуб убиен пред својата ќерка

Едгар Паес, претседателот на колумбискиот второлигаш Тигрес, е убиен по поразот од неговиот тим во саботата, објави клубот.
Read more

Децата раскажаа како се спасиле и што јаделе 40 дена во џунглата

Четирите мали деца, кои беа пронајдени живи во Јужна Колумбија, пет недели откако авионот со кој патуваленсе урна во густа џунгла, се во болница во Богота во стабилна состојба.
Read more

По авионска несреќа 4 деца преживеале 40 дена во џунгла

Неухранети и изедени од инсекти, ги пронашла војската четирите деца кои 40 дена живеле сами во џунгла по авионска несреќа во Колумбија.
Read more
filter

Заборавените нилски коњи на Ескобар се множат и шетаат по градските улици

Официјалните лица проценуваат дека околу ранчот Асиенда Наполес има 130 нилски коњи, а за 8 години би можеле да бројат околу 400.
Read more

Колумбија и Боливија бараат ОН да го отстрани листот кока од списокот на забранети супстанци

Колумбија и Боливија заеднички ќе поднесат предлог до Комисијата за наркотични дроги на Обединетите нации за отстранување на листот кока од листата на забранети супстанции и прифаќање на традиционалната употреба на ова растение, соопшти де
Read more

Рекордни 204.000 хектари засеани со кока лани во Колумбија

Колумбија во 2021 година постигна нов историски рекорд кога е во прашање коката, со 204.000 хектари површина каде се одгледува билката, чии лисја се користат за производство на кокаин, се наведува во годишниот извештај на Обединетите Нации
Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Густаво Петро вчера стана првиот левичарски претседател на Колумбија, ветувајќи дека ќе ја обедини поларизираната земја во борбата против нееднаквоста и климатските промени и ќе постигне мир со левичарските бунто
Read more

Во Колумбија откриени потонати бродови натоварени со злато

Колумбиските поморски офицери кои го надгледуваа местото на бродоломот на галијата „Сан Хосе“ открија уште два одамна потонати брода во близина, изјави колумбискиот претседател Иван Дуке.
Read more
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more