компир

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Велат дека ваквиот пекарски компир потекнува од градот Пирот во соседна Србија. Вкусен е и е наменет за гурманите на трпезата.
Read more
play_arrow

Похувани палачинки со фил од компир

Едноставно јадење од евтини состојки со фантастичен вкус. Похуваните палачинки се одличен предлог за ручек или вечера.
Read more

Дали компирите се здрава храна?

Компирите се еден од најпопуларните зеленчуци.
Read more
play_arrow

Лесен летен ручек: Компир салата со туна и домати

Компир салатата подготвена на овој начин е одличен предлог за лесен ручек во топлите летни денови кога на организмот му треба што полесна храна.
Read more

Сезона е на млади компири: Пробајте рецепт за ручек што ќе ве воодушеви

Во тек е сезоната на млади компири, која не трае долго, па штета е да не ја користите оваа намирница за да подготвите вкусен оброк.
Read more

Може да бидат отровни: Како да спречите про'ртување на компирите?

Ако компирот има само мали никулци и е сè уште цврст, можете да ги отстраните никулците и да ги отсечете сите меки точки и да го јадете остатокот.
Read more

Зошто никогаш не треба да користите маслиново масло за печење компири?

Познатиот француски готвач Ремон Блан ги сподели своите триковите за печење компири - како да ги исечете, колку долго да ги печете, каква маст да користите...
Read more
play_arrow

Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Компирот е неисцрпен извор на гастрономска инспирација и може да се подготви на 1001 начин.  
Read more
play_arrow

Трик во три чекори: Излупете компир за помалку од 5 секунди

Лупењето компири е една од најпребирливите кулинарски задачи која бара време, труд и вештина. Сепак, нивната подготовка ќе биде многу поедноставна со овој стар, добар трик.
Read more
play_arrow

Најдобриот рецепт за тексашка компир салата

Ако досега не сте ја направиле, време е да ја пробате. Едноставен ладен прилог кој одлично одговара со печење, а може да се вклопи и на посната трпеза.
Read more
play_arrow

Предлог за вечера: Печен компир со сланина, кромид и домати

Одлична идеја за вкусна вечера која ќе му се допадне на целото семејство. Само изрендајте ги компирите и додадете сланина, кромид и домати.
Read more

Разбиен еден од најголемите митови: Дали компирот дебелее?

Една од најзастапените намирници во нашата исхрана е компирот, а многумина го избегнуваат поради страв од дебелеење. Ново истражување откри дека нема за што да се грижите.
Read more
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more