конститутивна седница

Владата на пладне ќе одржи конститутивна седница

Владата на Република Северна Македонија денеска на пладне во свечената сала ќе ја одржи првата конститутивна седница.
Read more

Апасиев: Талат Џафери е нашиот Че Гевара, од герила директно во Влада

Скопје, 21 август 2020 (МИА) – Собранието на Република Северна Македонија ја продолжи конститутивната седница сo претрес за предлогот за претседател на законодавниот дом повторно да биде избран Талат Џафери.
Read more

Продолжението на конститутивната седница за избор на Џафери закажано за 12 часот

Скопје, 21 август 2020 (МИА) – За денеска напладне е закажано продлжението на собраниската конститутивна седница, на која досегашниот прв човек на Собранието, Талат Џафери, треба повторно да биде избран за претседател на законодавниот дом.
Read more

Џафери за утре најави седница за избор на претседател на Собранието

Претседавачот на Собранието Талат Џафери денеска им дал насоки на собраниските служби за утре да подготват продолжение на конститутивната седница и избор на претседател на законодавниот дом.
Read more

Почна трката за формирање Влада

И официјално почна трката за формирање нова Влада откако Собранието вчера ја одржа конститутивната седница. И претседателот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најавуваат мнозинство од 61 пратеник.
Read more

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови

Согласно здравствените протоколи за заштита од ширење на COVID-19, вчера во Собранието на Република Северна Македонија, во салата со Голема купола се одржа конститутивната седница на десеттиот парламентарен состав каде присуствуаа 117 од в
Read more

Конститутивна седница на новото Собрание: Избрана Верификациската комисија

Собранието денеска на првата конститутивна седница ги избра претседателот и членовите на Верификациската комисија, која на паузата што ја даде претседателот во претходниот состав Талат Џафери, кој ја води седницата, треба да го разгледа из
Read more

Прва седница на новиот собраниски состав под здравствени протоколи

Во Собранието на Република Северна Македонија, денеска на пладне во салата Голема купола ќе се одржи првата седница на новиот парламентарен состав согласно здравствените протоколи за заштита од ширење на COVID-19.
Read more
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more