контрацепција

Како во Финска драстично се намали бројот на абортуси кај тинејџерките?

Бројот на тинејџерски абортуси во Финска е намален за 66 отсто меѓу 2000 и 2023 година, соопшти денеска финскиот институт за јавно здравје THL, припишувајќи го намалувањето на бесплатната контрацепција на тинејџе
Read more

Што да очекувате кога ќе прекинете да ги земате апчињата за контрацепција?

Read more

Најчестите митови за контрацепција кои се опасни по вашето здравје

Методите и средствата за контрацепција ве штитат од непланирана бременост, а некои и од сексуално преносливи болести.
Read more

Експериментална контрацепција за мажи ја „деактивира“ спермата на еден ден

Ако за жените има „ден потоа“ пилула, дали е можно мажите да добијат нешто слично, како пилула „час претходно“?
Read more

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Read more

Антибеби пулулата почна сексуална револуција, што значи 60 години подоцна?

Беше примана со аплауз и со клетви: пилулата ја ослободи сексуалноста, им даде на жените повеќе право на самоопределување и откако се воведе – го подели општеството. Сега полека губи на значење.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more