корона-криза

play_arrow

Се вселил во канцеларија за да не плаќа кирија, по 4 дена добил отказ

Американецот Сајмон Џексон стана хит откако објави видео како се вселува во својата канцеларија. Како што објасни, не бил доволно платен за да си дозволи стан, па решил да протестира против својот работодавец.
Read more

Финансиска поддршка на 745 естрадни уметници погодени од корона-кризата

Владата на денешната 83-та седница донесе одлука за доделување финансиска поддршка на вкупно 745 естрадни уметници.
Read more

Вкупно 7.500 изгубени работни места во изминатата година

Вкупно 7.500 работници останале без работни места во вториот и третиот квартал изминатата година во споредба со истиот период во 2019 година.
Read more

По корона-кризата следи зголемен ризик од финансиска нестабилност во еврозоната

Ризикот од финансиска нестабилност ќе се зголеми во еврозоната по крајот на кризата предизвикана од пандемијата со COVID-19, предупреди Европската централна банка.
Read more

Од утре и сметководителите на протест, ќе им се придружат на туристичко-угостителските работници

Сметководителите од утре ќе им се придружат на туристичко-угостителските работници и заедно со нив ќе протестираат.
Read more

Битиќи: Ефектот од дадената економска помош е 100 отсто

Дилемата дали се доволни мерките што вчера ги понудивме со шестиот пакет економски мерки за помош за справување со последиците од ковид-кризата секогаш останува.
Read more

Албанија од утре воведува двонеделен карантин за сите кои доаѓаат од С. Македонија и од Грција

Албанија од утре воведува двонеделен карантин за сите кои влегуваат на нејзина територија од Северна Македонија и од Грција.
Read more

Собранието ги донесе законите од петтиот пакет економски мерки

Собранието едногласно, со гласовите на мнозинството и опозицијата, ги донесе законите од петтиот пакет економски мерки. Во Собранието присуствуваа и двајца пратеници позитивни на COVID-19 облечени во скафандери, кои од посебни кабини учест
Read more

Нов обид во Собранието да се донесе петтиот пакет антикризни мерки

Во Собранието денеска ќе има уште еден обид да бидат изгласани законите од петтиот антикризен пакет со што тој треба да стане функционален. На веб-страницата на Собранието во 14:15 часот е закажана 36.
Read more
play_arrow

Народот во Нотингем полуде по олабавувањето на мерките

Рестриктивните мерки во Англија се олабавија, а сега се заканува тоа да има контра ефект.
Read more

Ковид-пасошите би можеле да го спасат летото, но за некои земји ќе бидат голем проблем

Вратите на летото во Европа се отвораат полека и тоа со крцкање, а оние што сакаат да поминат низ нив и да заминат на одмор среде постојаните ограничувања поради COVID-19, наскоро може да го имаат клучот во нивните раце.
Read more

Нема најава за носење на законите поврзани со антикризните мерки

Во Собранието сè уште нема најава за одржување на пленарна седница, а владејачките партии и опозицијата продолжуваат меѓусебно да се обвинуваат за одолговлекувањето на носењето на антикризните мерки за COVID-19.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more