коронавирус

Најголем пораст на новозаразени од COVID-19 во САД, повеќе од 50.000

САД поставија уште еден црн дневен рекорд за бројот на нови случаи на коронавирус, повеќе од 50.700, се наведува во најновиот извештај на Универзитетот „Џонс Хопкинс“.
Read more

МЗ: Целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на целата држава

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Северна Македонија.
Read more

The Economist отпушта 1.300 вработени поради COVID-19

Британската мултинационлана компанија The Economist ќе го намали бројот на вработени за 7 проценти на светско ниво, поради што 1.300 луѓе ќе ги изгубат работните места, како последица на епидемијата со новиот коронавирусот.
Read more

Британија со амбициозен чекор - ги отвора градинките и училиштата во јуни

Новите планови на британскиот премиер Борис Џонсон за постепено ублажување на мерките воведени поради пандемијата на коронавирус во земјата ќе ги опфати училиштата, продавниците и градинките кои вратите ќе ги отворат во јуни.
Read more
Хетафе: Не играме со Интер, во Милано не одиме

Хетафе: Не играме со Интер, во Милано не одиме

Утрешниот натпревар помеѓу Интер и Хетафе од Лига Европа е под знак прашалник откако претседателот на шпанскиот клуб категорично одби да ги пушти фудбалерите да патуваат во Милано.
Read more