коронавирус

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Истражување спроведено на 500.000 пациенти кои заболеле од COVID-19 покажа дека згрутчување на крвта се јавило кај 39 лица на милион заразени, соопштија научниците.
Read more

Кризниот штаб разјасни што сѐ ќе биде затворено во Србија до понеделник

По повеќедневни апели на медиционскиот дел на Кризниот штаб за заострување на мерките поради влошената состојба со коронавурусот, која со денови изнесува во просек по 4.500 новозаболени, денес владата одлучи - од вечерва во 20 часот до пон
Read more

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150.000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти заздравеле од COVID-19.
Read more
play_arrow

Зошто Нов Зеланд поради 3 случаи затвори 2 милиони луѓе?

Два милиони жители на Нов Зеланд од понеделникот се во карантин поради три случаи на COVID-19.
Read more
play_arrow

Кои се разликите меѓу COVID-19 и свинскиот грип H1N1?

Откако беше регистриран првиот случај на пациент кој е заразен и со новиот коронавирус SARS-CoV-2 и со H1N1, почна загриженоста околу
Read more
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more