коронавирус

Дали ќе се вакцинираме против КОВИД еднаш годишно?

Европската агенција за лекови (ЕМА) очекува кампањата за вакцинација против COVID-19 да се спроведува еднаш годишно, слично на пристапот преземен со вакцината против грип, објави вчера европскиот регулатор.
Read more

САД: Коронавирусот не е биолошко оружје

Американските разузнавачи не веруваат дека новиот коронавирус е создаден како биолошко оружје или модифициран со генетски инженеринг.
Read more

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Европската агенција за лекови, ЕМА, ја започна својата ревизија на лекот сотровимаб како можна терапија против COVID-19, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more

Во Русија почна тестирањето на вакцината Спутник V Light

Првите учесници во испитувањето на вакцината против коронавирусот Спутник V Light се вакцинирани во Москва, изјави денеска заменичката-градоначалник на Москва задолжена за прашања од социјалниот развој, Анастасија Ракова.
Read more

Најстарата жена во светот го победи Ковид, утре полни 117 години

Најстарата жителка на Европа и најстара жена во светот, калуѓерката Андре, се опорави од COVID-19 и оваа недела ќе го прослави својот 117-ти роденден.
Read more