коронавирус

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот во помали честички во воздухот може да биде заразен и ја повикаа СЗО да ги промени своите препораки, објави The New York Times.
Read more

Проблеми за Лестер: Градот во карантин, нема ни фудбал

Откако бројот на заболени почна да расте, во градот се воведе карантин, а забранети се сите собири вклучувајќи и спортски натпревари.
Read more

Фаучи: Вистинската нормалност нема да се врати оваа година

Водечкиот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи, изјави дека коронавирусот може да се појави во неколку циклуси и оти враќање на целосна нормалност во секојдневниот живот веројатно не може да се очекува оваа година.
Read more

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Те земаат во болница, ти викаат поздрави се со сопругата, ќе се слушнеш можеби за некој час, ова се првите спомени на Борче Двојаковски, Македонец кој за сега живее во Белгија, и пред два месеца се зарази со COVID-19, за неговата триесетдн
Read more

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Facebook е забранет од платформата поради користење т.н. трол-фарми од Северна Македонија и Филипините, соопшти Facebook.
Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Јоханесбург, 24 мај 2020 (МИА) – Во најдлабокиот рудник на светот, Мпоненг во Јужна Африка, 164 рудари заболеле од новиот коронавирус, поради што рудникот ќе биде затворен на неопределено време.
Read more
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more