коронавирус

Конте: Немам зборови, кој ја негира пандемијата нека ги погледне бројките

Италијанскиот премиер Џузепе Конте рече дека „нема зборови“ за луѓето кои го негираат постоењето на коронавирусот и порача да ги погледнат бројките.
Read more

Во земјава 3.557 активни случаи со COVID-19, во светот на секои 15 секунди по 1 човек умира од вирусот

Во моментов во земјава се активни 3.557 случаи на заразени со COVID-19. Од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 11.289 случаи на заболени лица, се излекуваа 7.221 лица, а починаа 511.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот се регистрирани 11.072.007 лица заразени со новиот коронавирус.
Read more

Пекинг воведува карантин поради вториот бран на коронавирусот

Пекинг повторно воведува строги рестриктивни мерки поради новиот бран на коронавирусот, а властите апелираат до граѓаните да не ги напуштат своите домови, пренесува весникот South China Morning Post.
Read more

Рекорден број на новозаразени од коронавирус во Шведска

Бројот на новозаразени со COVID-19 денеска во Шведска се искачи на рекордни 1.474 случаи, а надлежните велат дека оваа бројка е резултат на зголемениот број на тестирања.
Read more

Конте пред суд ќе објаснува како се справил со коронавирусот во Бергамо

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека обвинители в петок ќе го сослушаат за одговорот на коронавирусот во Бергамо, Северна Италија, што е едно од областите најмногу погодени од коронавирусот во светот.
Read more

Лекција од Аугсбург: Како се слави победа во корона?

Тимот на Аугсбург триумфот во Гензенкирхен го овековечи прославувајќи го на интересен начин.
Read more

Како да спречите воспаление на кожата од заштитните маски?

Заштитните маски помагаат во спречување на ширењето на коронавирусот, велат здравствените власти.
Read more
play_arrow

Како функционираат тестовите за дијагноза на вируси?

Во најновото видео на TED-Ed е објаснето како всушност функционираат тестовите за дијагноза на инфекција и за детектирање на антитела.
Read more

СЗО: Се очекува втор посмртоносен бран на коронавирус инфекции оваа зима

Европските земји мора да се подготват за смртоносен втор бран на коронавирус инфекции затоа што пандемијата не е завршена, рече во интервју за The Daily Telegraph, д-р Ханс Клуге, директор на Светската здравствена организација во Европа.
Read more
play_arrow

Колку смешен ќе биде првиот тренинг после карантин?

По два месеца излежавање по дома и тренирање во несоодветни улови, многу веројатно дека на фудбалерите ќе им биде прилично необично што повторно ќе можат да ја тркалата топката.
Read more

Филипче: Сцените од Струга се крајно разочарувачки за мене

Сцените кои ги гледам денес од Струга се крајно разочарувачки за мене.
Read more
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more