коронавирус македонија

Новозаразени 252 лица со COVID-19, активни 2.239 случаи

Регистрирани се нови 252 случаи на COVID-19 од 867 направени тестови во последните 24 часа. Од вкупниот број позитивни, 59 се реинфекции.
Read more

Нови 236 заболени од COVID-19, не се регистрирани починати пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.212 тестови, а регистрирани се 236 нови случаи со COVID-19 и 252 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.
Read more

Регистрирани три случаи со стелт омикрон во државава

Три лица се заразени со новата подваријанта на омикрон позната како „стелт“ од кои две се од Скопје, а едно од Струмица, информираа за МИА од Министерството за здравство согласно податоците од лабораторијата за вирусологија и молекуларна д
Read more

Нови 2.269 КОВИД-заразени, 310 се реинфекции

Скопје, 18 јануари 2022 (МИА) – Нови 2.269  КОВИД-случаи од направени 7.038 тестови се регистрирани во изминатите 24 часа.
Read more

Дневен ковид-биланс: 355 новозаразени и 9 починати

Во последните 24 часа направени се 3.042 тестирања, регистрирани се 355 нови случаи на COVID-19, додека 9 лица ја загубија битката со болеста.
Read more

Активни 8.415 случаи на COVID-19, засега нема препорака за нови мерки

Активни се 8.415 случаи во државава од кои најголем број 3.797 се во Скопје. Во Битола има 635 активни случаи, во Прилеп 401, во Куманово 379, во Кавадарци 363, во Велес 358, во Штип 264.
Read more

Најмногу ученици ќе бидат тестирани за COVID-19 во Тетово и во Куманово

Со скринингот за COVID-19 ќе бидат опфатени 364 основни и 109 средни училишта, информираа вчера од Министерството за здравство, од каде потенцираа дека е многу важно родителите да го поддржат тестирањето.
Read more

Три нови случаи на COVID-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 1.342 тестирања, а регистрирани се 3 нови случаи на COVID-19 во Скопје.
Read more

Починаа две млади родилки од COVID-19

Во изминатото денонокие починаа две родилки позитивни на COVID-19, кои овој месец беа породени во Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство-Скопје.
Read more

За 24 часа се хоспитализирани 43 пациенти во скопските КОВИД-центри

Скопје, 15 декември 2020 (МИА) – Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 43 нови пациенти поради компликации од коронавирусот.
Read more

Активни 2.995 случаи со COVID-19, најмногу во Скопје

Бројот на активни случаи на COVID-19 во земјава и натаму се одржува на околу 3.000, од кои најмногу се во Скопје, Куманово, Гостивар, Штип и Тетово. Без активни на коронавирусот се само Крушево и Валандово.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more