коронавирус македонија

Нови 96 случаи на COVID-19 и 88 оздравени пациенти, нема починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.314 тестови, а регистрирани се 96 нови случаи на COVID-19 и 88 оздравени пациенти.
Read more

Укинати сите рестриктивни ковид мерки, маски само на одредени места

Поради подобрената епидемиолошка состојба, Владата вчера донесе одлука за укинување на сите ковид-мерки, со исклучок на задолжителното носење заштитни маски во здравствените домови, аптеките и центрите за нега на стари лица и лица со посеб
Read more

Укината обврската за поседување сертификат при влез во државава

Read more

Дневен ковид-биланс: 322 новозаразени и 1 починат

Во последните 24 часа направени се 2.246 тестови, регистрирани се 322 нови случаја на COVID-19, додека 1 лица починало – информираше Институтот за јавно здравје.
Read more

Дневен ковид-биланс: 281 новозаразен и 3 починати

Во последните 24 часа направени се 2.275 тестови, регистрирани се 281 нов случај на COVID-19, додека 3 лица починале – информираше Институтот за јавно здравје.
Read more

МЗ: 81% од хоспитализираните со COVID-19 и 78% од починатите се невакцинирани

Според извештаите од болниците, моментално се хоспитализирани 340 лица, a од нив 81% не се вакцинирани, додека 19% се вакцинирани.
Read more

Хоспитализирани 595 болни или суспектни на COVID-19

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 595 и има околу 450 празни болнички кревети во ковид центрите, информира Министерствот
Read more

Советот за безбедност утре ќе заседава за актуелната ситуација со COVID-19

Советот за безбедност на Република Северна Македонија утре ќе одржи седница на која ќе се разговара за актуелната ситуација со пандемијата на COVID-19 на територијата на државата, како и за мерките и активностите на надлежните институции.
Read more

Нов црн рекорд - 40 починати од КОВИД во еден ден, 591 нов случај

Во последните 24 часа се направени 1.683 тестирања, а регистрирани се 591 нов случај на COVID-19, информира Министерството за здравство.
Read more

Медицинска сестра е првата жртва од COVID-19 меѓу медицинскиот персонал во Охрид

Со вклучени сирени и ротациски светла на амбулантните возила за итна медицинска помош на Здравствениот дом од Охрид и од Општата болница вчера вработените во здравствените установи од градот ѝ оддадоа последна почит на првата жртва на коро
Read more
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more