коронавирус македонија

Филипче: Пациентите по своја волја се лекуваат во приватните болници

Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека оваа недела ќе поразговара со претставници на приватните болници околу цените за лекување кои, според граѓаните, се многу високи.
Read more

Караџовски: Сѐ уште не сме го достигнале максимумот

Круцијална е следната недела во делот на заболени, хоспитализирани, умрени и болнички кревети, изјави вечерва претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски во емисијата „Само интервју“ на телевиз
Read more

Расте бројот на новозаразени, опозицијата бара од Собранието интерпелација за Филипче

Се зголемува бројот на заразени со COVID-19 и на приеми на пациенти, низ државата се хоспитализирани 1.082 лица, болничките капацитети се полнат и се адаптираат нови – од вчера во функција е ковид-центар на Клиниката за трауматологија.
Read more

Вакцинацијата во земјава во тек, ќе се набават дополнителни 100.000 вакцини Спутник V

Скопје, 22 февруари 2021 (МИА) – Државата ќе порача дополнителни 100.000 вакцини Спутник V, со што би се надополнил севкупниот план за вакцинација, додека неделава се очекуваат и првите информации за вакцини од Ев
Read more

Заев: Ако бидат откажани дел од нарачките, следни за нарачка ќе бидат вакцините Спутник V

Ние сме нарачале толку вакцини против COVID-19, колку што Комисијата за здравство кажува по нивна проценка дека е доволно за колективната имунизација да се постигне во населението.
Read more

Како да се пријавите за вакцинирање против COVID-19?

Интернет страниците преку кои граѓаните ќе можат да се пријават за вакцинација против COVID-19, треба да профункционираат од денеска.
Read more

Санкционирани 407 граѓани за неносење маска

Продолжи трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска кршејќи ги правилата донесени од Владата во однос на носењето маска, а со цел заштита на ширењето на коронавирусот.
Read more

Од утре угостителските објекти повторно ќе работат до 21 часот

Утре престанува да важи рестриктивната мерка за угостителите. Тие ќе може повторно да работат до 21 часот, но, дали ќе има продолжување за уште два часа, до 23:00, како што бараат, ќе се знае идната недела.
Read more

Први ќе се вакцинираат лекарите и медицинскиот персонал, потоа хронично болните

Штом ќе биде достапна вакцината против COVID во земјава, први ќе ја примат лекарите, медицинскиот персонал и сите други што се на првата линија во борбата со пандемијата, потоа хронично болните, возрасните граѓани, вработените во градинкит
Read more

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 31 пациент, вкупно се лекуваат 479

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализирани се 31 нов пациент поради компликации од коронавирусот. Вкупно 479 лица сомнителни и потврдени за COVID-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.
Read more

Аеродром убедливо води по број на активни случаи во Скопје

Во главниот град COVID-19 е убедливо најраспространет во Општина Аеродром која со дури 675 активни случаи е лидер на табелата за скопските општини.
Read more

Филипче: Наскоро ќе промовираме план за дополнителни рестрикции

Здравствениот систем се подготвува за лоши сценарија со многу пациенти, но се надевам дека луѓето ќе бидат свесни и дека ќе се придржуваат до превентивните мерки, па нема да имаме такво сценарио, вели министерот за здравство Венко Филипче.
Read more
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more