коронавирус македонија

Десетмина го прекршиле полицискиот час, 242 казнети за неносење маска

Врнежите од снег ги спречија граѓаните да излегуваат од своите домови, па затоа изминатово деноноќие има и намален број на прекршители на двете актуелни мерки.
Read more

721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов случаj на COVID-19.
Read more

Филипче: Сите вакцини што ќе ги донесеме во земјава ќе бидат сертифицирани и безбедни

Скопје, 14 јануари 2021 (МИА) – Сите вакцини што ќе ги донесеме во земјава ќе бидат соодветно сертифицирани и безбедни, а согласно планот за дистрибуција ќе биде направен и планот за апликација, изјави денеска мин
Read more

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, вкупно се лекуваат 510 болни

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, додека вкупно 510 лица сомнителни и потврдени за COVID-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.
Read more

Почина 27-годишен пациент од Липково од компликации од COVID-19

Read more

Три скопски општини со над 200 активни случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 2.140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи со COVID-19 од кои најмногу во Скопје, вкупно 184 новозаболени.
Read more

Заразена наставничка во скопско основно училиште, 17 деца во изолација

Скопје, 7 октомври 2020 (МИА) – Министерката за образование и наука Мила Царовска потврди дека наставничка на деца од прво до трето одделение во ОУ „Гоце Делчев“ во Скопје е позитивна на COVID-19 и од вчера е во изолација, како и учениците
Read more

Градоначалникот Мерко хоспитализиран со COVID-19

Скопје, 26 август 2020 (МИА) – Градоначалникот на Општина Струга Рамиз Мерко е позитивен на COVID-19 и хоспитализиран на Инфективната клиника во Скопје.
Read more

Нови 127 случаи на COVID-19 од 1.768 тестирања

Во последните 24 часа се направени 1.768 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на COVID-19.
Read more

Дневен КОВИД биланс: Нови 78 случаи од 860 тестирања

Во последните 24 часа се направени 860 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на COVID-19.
Read more

Бројот на заболени од COVID-19 надмина 13.000, најмногу активни сѐ уште во Скопје

Скопје, 23 август 2020 (МИА) – Нови 159 заболени од COVID-19 од направени 1.733 тестирања се регистрирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство со што вкупниот број дијагностицирани се искачи на 13.458.
Read more

Рекордни 534 оздравени лица, во моментов активни 3.714 случаи со COVID-19

Во земјава досега се регистирирани 10.754 заразени од коронавирус, починаа 486, а излекувани се 6.554 лица.
Read more
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more