коронавирус македонија

Нови 55 случаи со COVID-19 и 55 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 644 тестови, а регистрирани се 55 нови случаи со COVID-19 и 55 оздравени пациенти.
Read more

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Со моменталната ковид-ситуација нема потреба од нови рестриктивни мерки, последните препораки за задолжително носење на маски во болници, аптеки, јавен превоз и старечки домови засега се доволни, изјави претседателот на Комисијата за зараз
Read more

Дневен ковид-биланс: 108 новозаразени, 77 оздравени, нема починати

Во последните 24 часа направени се 1.411 тестови, регистрирани се 108 нови случаи на COVID-19, додека починати лица не се пријавени.
Read more

Дневен ковид-биланс: 89 новозаразени, 58 оздравени, нема починати

Во последните 24 часа направени се 1.271 тест, регистрирани се 89 нови случаи на COVID-19, додека починати лица не се пријавени.
Read more

Дневен ковид-биланс: 318 новозаразени и 7 починати

Во последните 24 часа направени се 2.358 тестови, регистрирани се 318 нови случаи на COVID-19, додека 7 пациенти починале – информираше Институтот за јавно здравје.
Read more

Нови 82 случаја, 8 починати и 265 оздравени ковид-пациенти

Скопје, 13 декември 2021 (МИА) – Во последните 24 часа, регистрирани се 82 нови случаи на COVID-19 од направени 1.211 тестирања, пријавени се 8 починати лица и 265 оздравени пациенти, информира Министерството за з
Read more

Дневен ковид-биланс: 172 новозаразени и 9 починати

Во последните 24 часа направени се 1.483 тестирања, регистрирани се 172 нови случаи на COVID-19, додека 9 лица ја загубија битката.
Read more

Нема да има ковид-тестови на самите граници

Мерката за приложување на сертификат за вакцинација или потврда за прележан COVID-19, Владата ја усвои со единствена цел земјата да не се препознае како извозник на вирусот.
Read more

Нови 10 случаи на COVID-19 од 2.960 тестирања

Во последните 24 часа се направени 2.960 тестирањa, а регистрирани се 10 нови случаи на COVID-19.
Read more

Во болниците вкупно 1.684 ковид-пациенти, слободни околу 230 кревети

Скопје, 3 април 2021 (МИА) – Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.684 и има околу 230 празни бо
Read more

708 нови случаи, 11 оздравени и 33 починати од COVID-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.763 тестирања, при што се регистрирани се 708 нови случаи на COVID-19, како и 11 оздравени пациенти и 33 починати, информира Министерството за здравств
Read more

Заев очекува масовната имунизација да почне кон крајот на месецов или почетокот на следниот

Премиерот Зоран Заев очекува кон крајот на месецов или почетокот на следниот да започне масовната имунизација во земјава.
Read more
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more