коронавирус македонија

Масовното вакцинирање почнува утре, закажани термини за 3.000 граѓани

Скопје, 4 април 2021 (МИА) – Масовното вакцинирање на населението против COVID-19 во земјава официјално ќе започне утре, понеделник, со вакцината Спутник V.
Read more

Нови 357 случаи на коронавирус од 3.121 тестирање

Скопје, 13 февруари 2021 (МИА) – Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.121 тестирање, при што се регистрирани 357 нови случаи на COVID-19.
Read more

Околу 24 илјади граѓани се пријавиле за вакцинирање преку онлајн апликацијата

Вкупно 23.924 граѓани досега се пријавиле преку онлајн аликацијата за вакцинирање против COVID-19, информираа за МИА од Министерството за здравство.
Read more

Состојбата со COVID-19 стабилна, остануваат препораките за заштита

Состојбата со COVID-19 во земјава останува стабилна, но остануваат и препораките за почитување на мерките за заштита, особено по појавата на новиот британски сој на коронавирусот во земјава.
Read more

Филипче: Спремни листите на здравствени работници и хронично болни кои први ќе се вакцинираат

Скопје, 31 јануари 2021 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче, на барање на телевизија Телма, вчера говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Нацио
Read more

Нови 356 случаи, 15 починати и 587 оздравени

Во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на COVID-19.
Read more
play_arrow

Казнети 358 лица за неносење на заштитна маска

Продолжува трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска кршејќи ги и новите правила донесени од Владата во однос на мерката за носење маска како превенција од ширење на коронавирусот.
Read more

Нови 129 случаи, 1.122 оздравени и 22 починати

Во последните 24 часа се направени 591 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи на COVID-19.
Read more

Нови 777 казни за неносење заштитна маска

Read more

Уште 3.885 активни случаи во земјата, вкупно хоспитализирани 419

Нови 241 случај позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 1.700 тестирања, со што вкупната бројка од почетокот на епидемијата се искачи на 9.026. Во претходното деноноќие починаа 8 лица.
Read more

Кој ќе го спроведе гласањето на лицата со COVID-19?

Скопје, 9 јули 2020 (МИА) – Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница соопшти дека до завршувањето на рокот синоќа на полноќ пријави за гласање до Општинските изборни комисии доставиле 742 лица со COVID-19 и 9.465 болни, немоќни
Read more

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за граничниот режим со Србија и Косово

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во сос
Read more
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more